Pazartesi, 25 Ocak 2021
.
.
Siyaset

İzmit’in Sokak Hayvanları Türkiye Gündeminde

İzmit’in Sokak hayvanı sorunu artık ulusal medyanın gündemine girmiş durumda. İzmit’te yaşan genç bir vatandaşın kopekler.com’a yazdığı mektup hayvanseverleri ayağa kaldırdı.

Tarih
İzmit’in Sokak Hayvanları Türkiye Gündeminde

Fatma Kaplan Hürriyet’in İzmit Belediye Başkanı olmasından sonra İzmit’in dört bir yanında gerçekleştirilen sosyal projeler kente güzel bir hava kattı. Belediye meclisinde yaşanan bazı polemikler ve AKP’li üyelerin bazı yeniliklere her ne pahasına olursa olsun şerh koyması İzmitlileri çileden çıkarmaya başladı bile. Bu kanunların başında ise kurulması istenen Veterinerlik Şube Müdürlüğü geliyor.

İzmit’te yaşayan 23 yaşındaki bir vatandaş kopekler.com’a adlı siteye yazdığı açık mektupta İzmit’te kurulmak istenen Veterinerlik Şube Müdürlüğü’ne kimle hangi amaçla hayır diyor diye sordu. Akabinde kentte yaşanan hayvan ihmallerine değinen vatandaş Büyükşehir belediyesinin elinden geleni yapmasına rağmen duruma yetişemediğini belirtti.

 

Mektubunda İzmit’te neden Veterinerlik Şube Müdürlüğü kurulmadığını soran genç vatandaş şu ifadelere yer verdi;

 

1212

 

Öncelikle bütün hayvan severlere merhabalar diliyorum. Türkiye’de böyle bir platformda bütün hayvan severler ile bir araya gelmek çok güzel bir duygu. Adım Ece. Kocaeli’nin İzmit ilçesinde oturuyorum. Babam ve dedem de bu kentte doğmuş. İzmit’in yerlisiyiz anlayacağınız. Aynı zamanda Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde öğrenciyim. Çocukluğumdan itibaren hayvan sevgisi ile büyüyen, hayvanların insanların en yakın dostu olduğuna inanan bir birey olarak yetiştirildim. Büyüdüğüm Karabaş Mahallesi’nin her köşesinde baktığım

hayvanlarla güzel hatıralarım var.

 

Keşke elimden daha fazlası gelse diyorum her seferinde. Daha çok hayvana yardım edebilsem, daha çok cana dokunabilsem. Çünkü Türkiye’de hayvanların başına gelenleri gördükçe her gün kahroluyorum.

 

Yaşadığım şehir Kocaeli hayvan hakları konusunda diğer illere nazaran daha duyarlı bir yer. Kimi mahallelerde vatandaşların kendi kendine yaptığı baraka/barınaklar bile mevcut. Lakin kurumsal bir organizasyon yok. Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi  Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü adı altında müdürlüğümüz var kentimizde. Sağ olsun Büyükşehir Belediye Başkanımız hayvan haklarına duyarlı biri lakin Kocaeli her geçen gün büyüyen bir kent ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşların

bazı taleplerine yetişmesi mümkün değil. 12 ilçe yaklaşık 2 milyon nüfus ve büyük bir yüzölçümü bunu oldukça zor kılıyor.

 

Geçtiğimiz günlerde yerel basında bir haber okudum. İzmit Belediyesi’nin Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü açmak istediğine dair. O kadar çok sevindim ki… Hem Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin üzerinde bulunan bu büyük yükün bir parça olsun kalkacak olmasından hem de artık İzmit Belediyesi’nin de bu işe el atmasına. Ama ailemden duyduğum kadarıyla bu kanun tasarısı meclisten geçmemiş. Neden böyle bir şey olabilir, neden insanlar sokak hayvanları ile ilgili bir birim kurulmasına

izin vermez diye düşündüm durdum. Bir cevap bulamayınca çevremdeki insanlar “ İzmit Belediyesi’nde siyasi çekişmeler yüzünden birçok kanun çıkamıyor “ cevabını aldım. Anlamadığım şey sokak hayvanları hangi partiye, hangi ideolojiye hangi inanca zarar verebilir ki?

 

Şunu açıkça belirtmeliyim ki siyasetle aram hiçbir zaman iyi olmadı. Partiler ideolojiler değil kediler köpekler beni mutlu ediyor. Ailem dahi seçimlerde oy kullanmam yönünde baskı yapsa da son 3 seçimde de sandığa gitmedim. Sanırım ömrümün geri kalanında da gitmeyeceğim. Ben geleceğin mühendis adaylarından biri olarak İzmit’te yaşanan bu duruma bir son verilmesini istiyorum. Farklı partilere mensup olabiliriz, farklı inançlarımız olabilir ama hayvanlar bütün insanlığın ortak paydasıdır.

Bu kanuna muhalefet eden kim varsa ona geçtiğimiz sene Dünya Bankası konutları önünde can çekişe çekişe ölen daha 2 buçuk aylık yavru köpeği hatırlatmak isterim. İzmit her geçen gün büyüyor. Civar ilçelerden İzmit’e bırakılan hayvanlarında sayısı her geçen gün artıyor. Lütfen sizlerden rica ediyorum bu duruma dur deyin. Sokak hayvanları hepimizin. Bu kanunun önünde engel olmayın o küçük canların telef olmasına izin vermeyin.

 

mektuba ulaşmak için

 

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE