Çarşamba, 27 Ocak 2021
.
.
Siyaset

İYİ Partili Yıldız: Kocaeli'de 1250 adet orta hasarlı bina var

İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız bugün il binasında basın toplantısı düzenledi. Kocaeli'deki riskli yapılara değinen Yıldız; "Bu kentte 29 adet ağır hasarlı 1250 adet orta hasarlı bina mevcut…

Tarih
İYİ Partili Yıldız: Kocaeli'de 1250 adet orta hasarlı bina var

Parti çalışanlarının da hazır bulunduğu toplantıda İl Başkanı Şanbaz Yıldız son zamanlarda yaşanan doğal afetleri gündemine taşıdı. Yıldız açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Van Bahçesaray'da çığ felaketi meydana geldi. Bu felaket sonucu içlerinde askerlerimizin de olduğu birçok vatandaşımız hayatını kaybetti. Kocaeli’ne de birkaç saat ara ile yangın düştü. Kartepe ve Çayırova’da şehitlerimizin haberi ile yüreklerimiz yandı. Ne yazıktır ki dün yalnızca çığ felaketi ile yanmadı yüreklerimiz. Hakkâri Çukurca'da bir şehidimiz var, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki uçak kazasında üç vatandaşımız hayatını kaybetti. Uçak kazasına yardıma giden polis aracımız devrildi polislerimiz yaralandı, İstanbul Pendik Yayalar’daki metro inşaatında meydana gelen göçükte yaralılarımız var.

 

"YASALARIN DÜZENLENMESİNİ BEKLİYORUZ"

 

İYİ Parti Kocaeli Teşkilatı olarak 29 Ocak günü bizde Elazığ’daki vatandaşlarımıza destek için oradaydık, acılarını paylaştık. Elimizden geldiğince ihtiyaçlarına destek olmaya çalıştık. Şunu ifade edeyim ki gittiğimiz gördüğümüz çadırlardaki insanların yüzde 80’i Afgan’dı. Ülkenin başındakilerin akıllarını başlarına alıp Suriyeliler ilgili yasaları ele almaları gerekir. Deprem ülkemizin yadsınamayacak, göz ardı edilemeyecek gerçeği. Kocaeli halkı olarak bunu en iyi bilen bizleriz. Bu sebeple tüm Türkiye’de gerekli önlemlerin acilen alınmasını, uzmanlara kulak verilmesini ve yasalar düzenlemelerin yapılmasını beklemekteyiz.

 

“1250 ADET ORTA HASARLI BİNA"

 

Bu kentte 29 adet ağır hasarlı 1250 adet orta hasarlı bina mevcut ama binalar yasal süreleri içerisinde güçlendirilmesi yapılmadığı için kanunen ağır hasarlı olarak kabul edilmektedir. 2012 yılında çıkan kentsel dönüşüm yasasına 5 bin adet bina başvurmuş, bu binalardan 4 bin 500 tanesi yıkılmış, 500 tanesi yıkılmamıştır. Olası depremde bu binaların sağlam kalması mucize olacaktır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yapı stokuna kayıtlı 291 bin yapı bulunmakta, bu yapıların 140 bin tanesinin depremden önce yapıldığı bilinmekte ve riskli oldukları öngörülmektedir. Ağır hasarlı binalardan bazılarının yana doğru yaklaşık 1 m yatık olması ve hala bu binalarda insanlarımızın yaşıyor olması korkutucu bir tablodur. Bu binalar neden hala yıkılmamıştır.

 

BÜYÜKŞEHİRİN HALA MASTER PLANI YOK 

 

Kentimizin en riskli bölgelerinden biri olan İzmit Merkez daha riskli, zemin taşıma gücü daha düşük olduğundan; yüksek katlı binaların çokluğu ve bu binalardaki nüfus yoğunluğu sebebiyle daha çok dikkat edilmelidir. Tüm bunlara rağmen, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hala bir deprem master planı bulunmamaktadır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin acilen “Deprem Master Planı” hazırlaması zaruridir. Bu master planın hazırlanmasında TBMM’nin 99 depreminden sonra hazırlamış olduğu (10/66, 67, 68, 69, 70) Esas Numaralı Meclis Araştırması Komisyonu Raporunda belirtilen iyileştirme önerilerinin de göz önüne alınmasını gerekmektedir.

 

"GEBZE'YE NEDEN ÜVEY EVLAT MUAMELESİ YAPILIYOR"

 

Kocaeli AFAD verilerinde İzmit’te 66, Gebze’de 38 toplanma alanı bulunmaktadır. Gebze ve İzmit’in nüfus oranları göz önüne alındığında bu durumun neden bu şekilde olduğu kafaları karıştırmaktadır. Gebze’nin nüfusu daha fazla iken neden daha az toplanma alanı vardır. Çadır/Konteyner sayısında İzmit’te 11.600 adet çadır varken, Gebze’de 2.410 adet çadır mevcuttur. Gebze’de yaşayan vatandaşlarımız ile İzmit’te yaşayan vatandaşlarımız arasındaki fark nedir? Gebze’ye neden üvey evlat muamelesi yapılmaktadır?

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE