Çarşamba, 27 Ocak 2021
.
.
Siyaset

İSTANBULLU'YA VAR DA BİZE YOK MU?

Biliyorsunuz söz konusu su ve Kocaeli olunca aklımıza birçok şey geliyor. Yuvacık Barajı, Sapanca, Sefa Sirmen, Çene Suyu ve Kocaeli’nin dört bir yanında başımızı ağrıtan sel haberleri…

Tarih
İSTANBULLU'YA VAR DA BİZE YOK MU?

29 Mart’ta gerçekleştirilen yerel seçimler Türkiye açısından birçok yeniliğe gebe oldu. AKP’nin oy deposu olarak adlandırılan metropol belediyelerinde oyları tavan yapan CHP’li adaylar seçmene birbirinden yeni vaatler sunmuştu. Yeni Belediyecilik, Dijital Belediyecilik, Sosyal Belediyecilik gibi birçok isimle anılan bu yeni hizmet anlayışı için ilk icraat Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’dan geldi.

2010 yılında Birleşmiş Milletler tarafından ortaya atılan İnsani Su Hakkı başta Afrika ülkeleri olmak üzere dünya üzerinde yaşayan her bireyin temel su ihtiyacının karşılanması gerektiğini güden büyük bir adım olarak tarihe geçti. 

 

Şeyh Edebali’ye atfedilen ve yüzlerce yıl önce söylenen “ İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” felsefesinin batıdaki karşılıklarından biri de İnsani Su Hakkı oldu. Antik Yunan’dan beri insanoğlunun sorduğu “ Devlet neden var ki? “ sorusuna cevap olabilecek bu önemli hamle o gün için tüm dünya tarafından oldukça destek görmüştü.

                                                                        ***

Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul'da suya yüzde 40 indirim vaadi geçtiğimiz aylarda İBB Meclisi'nde AKP ve CHP Grubunun oyları ile hayata geçirilirken yeni bir düzenlemeye de gidilerek her İstanbullu için ücretsiz “İnsani Su Hakkı” oranı belirlendi. Bu gelişme ile ertesi ay gelen faturalarda,” Kullandığınız suyun 500 litresi insani Su Hakkı olarak sizlere ücretsiz verilmiştir” cümlesi yer aldı.

 

Çok dolaştık gelelim Kocaeli’ye!

 

“Tasarruflarla” adından söz ettiren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın geçtiğimiz dönemde yapılan gereksiz harcamaların önünü kesmek için elinden geleni yapıyor. Yeterli mi derseniz elbette yeterli değil. 

 

Kocaeli Büyükşehir belediye Türkiye’nin en borçlu belediyesi olarak ne kadar tasarruf yaparsa yapsın, yine de israfın önüne geçemiyor haliyle. Yine de Tahir Bey önümüzdeki seçime kadar sadece Karaosmanoğlu’nun gereksiz harcamalarının önüne geçse zorlama bir yorumla Kocaeli halkı için güzel bir icraat yapmış olur diyebiliriz.

Ama baktığınız zaman vatandaş CHP’nin ortaya koyduğu yeni tanıştığı belediyecilik anlayışını ister istemez AKP ile kıyaslıyor. Bu durum fanatik AKP’li şehirlerde bile dilden dile yayılıyor her geçen gün. Başta da kentimizde elbette. 

                                                                        ***

Kim insani su hakkı ile elde ettiği ücretsiz suyu evinde kullanmak istemez ki?

İstanbullu İnsanı Su Hakkı’nı hak ediyor da Kocaeli’de yaşayan vatandaşlar hak etmiyor mu?

Türkiye’nin can damarı olan, ülkemizin vergi yükünü sırtlayan, 1999 depreminden  bu yana on yıllardır yeniden ayağa kalkmak için uğraşan Kocaeli’ye, İnsani Su Hakkı çok mudur?

Yani şehrimize binbir güçlükle yaşayan insanlar böyle bir imkândan faydalanıp biraz rahat etse fena mı olur?

Bakalım Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu konuyla ilgili neler yapacak? Vatandaşın lehine bir karara imza atılsa eriyen oy oranları açısından hiç fena olmaz gibi geliyor bize. 

Bekleyip göreceğiz...

 

 

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE