Cuma, 30 Ekim 2020
.
29
Kocaeli
.
Siyaset

Hürriyet: Fethiye Caddesi'ne yıllar sonra biz el süreceğiz!

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Fethiye Caddesi Düzenleme Yarışması ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, “Uzun yıllardır el sürülmedi merkeze, bir taşı bile değişmedi. Yıllar sonra…

Tarih
Hürriyet: Fethiye Caddesi'ne yıllar sonra biz el süreceğiz!

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, bugün belediye makam salonunda Fethiye Caddesi Düzenleme Yarışması ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Toplantıya CHP İzmit Belediyesi Meclis Üyesi ve Proje Koordinatörü Arsal Arısal katıldı.

 

“EN İYİSİNİ BULABİLİRİZ”

Hürriyet yarışma ile ilgili yaptığı açıklamada, “Seçim döneminde de üstüne basa basa durduğumuz bir konu vardı. “Ben yaptım oldu” mantığıyla değil halkın katılımıyla daha nitelikli işlerin ortaya çıkması, bilen insanla daha uzun soluklu projelerin hayata geçirilmesini istiyoruz. Yarışmalarla en iyisini bulabiliriz. Halkın da gönlünde yatan projeleri, uygulamalarıyla kentin güzelleşme konusunda adım atmak istiyoruz. Fethiye Caddesi ile bu projeyi başlattık” dedi.

 

“EŞ DEĞER ÜÇ PROJE SEÇECEĞİZ”

Yarışmada farklı bir şey yaptıklarını belirten Hürriyet, “Bu proje yarışmasında kanunlar çerçevesinde yarışma gerçekleştiriyoruz. Resmi Gazete’de de yayınlandı. Bütün halkımız, katılımcılar, uygulayıcılar bütün evreleri rahat rahat görecekler. Bu sayede daha şeffaf bir uygulama gerçekleştirmiş olacağız. Sonucuna da halkın, katılımcıların etkin edeceği bir yöntem kullanmak istedik. Yarışmada projelerin son teslim tarihi 31 Mart, postayla teslim alımı için 2 Nisan, ödül töreni ise 11 Nisan 2020 Cumartesi 14.00’te olacak. Bu yarışmada farklı bir şey yaptık. Normalde proje yarışmalarında belirlenen jüri birinci, ikinciyi seçer ama biz ilk defa eşdeğer üç proje seçeceğiz. Bunun da nedeni sadece jüri seçmesin halk da katılımcılıkla seçebilsin. Bu 3 projeyi daha sonrasında halka sunacağız” ifadelerinde bulundu” ifadelerinde bulundu.

 

“İLK DEFA BİZ EL SÜRECEĞİZ”

Merkeze uzun süredir el sürülmediğini belirten Hürriyet, “Halka tablet gibi uygulamalarla hem esnafımıza hem de Fethiye Caddesi ve merkezi kullanan kullanıcılara “Buyurun seçin” diyeceğiz. Halkın seçtiği projeyi uygulamaya çalışacağız. Bu kent merkezini yeniden planlanması ile ilgili bir yarışma. Her gün bir esnaf kepenk kapatıyor, esnaf için de yararlı bir proje. Uzun yıllardır el sürülmedi merkeze, bir taşı bile değişmedi. Yıllar sonra ilk defa biz el süreceğiz. Biz istiyoruz ki Fethiye Caddesi ve diğer merkezi alanlar gerçekten bir cazibe merkezi olsun. Turizm kenti diyoruz ama onları çekebilecek hem görsel hem de kullanım anlamında fark yaratacak bir şeyimiz yok. Bir çekim merkezi haline getirmeye çalışıyoruz. Bu proje yarışmasından ulusal ba.0zda nitelikli, uzun ömürlü projeler çıkacağına inanıyoruz. Bu bir başlangıç. Bundan sonra nitelikli projelerimizi sık sık yapacağız. Gerçekten işinin ehli, uzman, fark yaratacak birçok mimar arkadaşımızın da katkısını alma fırsatımız da olacak” dedi.

 

"NİTELİKLİ PROJE SEÇİLECEK"

CHP İzmit Belediyesi Meclis Üyesi ve Proje Koordinatörü Arsal Arısal proje hakkında, “Kamu yararı bir takım projeleri gerçekleştirmek için yarışmalar düzenleniyor. Nitelikli projeler elde edebilmek için önemli bir aşama bu yarışma süreci. Biz de Fethiye Caddesi’nden başlayarak bu yarışma sürecine katkı sunmak istedik. Türkiye’de yarışma süreci sekteye uğramıştı son yıllarda ancak yeni dönemde özellikle CHP’lilerin başlattığı yarışmalar var, devam da ediyor. Burada farklı bir süreç gerçekleşecek. Burada biz üç ödül olarak eş değer ödül gördük. Eş değer ödüllerden idarenin ve Fethiye Caddesi’ni kullananların ve jürilerin ayrı birinci, ikinci, üçüncüleri belirlemesini ön gördük. Sonrasında da en çok oy alan projenin gerçekleştirilmesine yönelik bir süreç var. İyi projelere sahip olmayı amaçlıyoruz” dedi.

 

"ORTAK AKILLA HAREKET EDECEĞİZ"

 

Hürriyet'in ardından konuşan Doç. Dr. Özgür Bingöl ise proje hakkında, “Hedefimiz ortak akılla birlikte, kentlinin de bu sürecin bir parçası olması, idarenin de başlatması, yürütmesi ve sonuçlandırması aşamasında kalitede en üst düzeye ulaşabilmek. Biz burada ulusal, açık bir yarışma şeklinde yapmayı tercih ettik. İlk defa bu yarışmalarda üçlü bir ayakla yöntem deneyeceğiz. Bizler de yarışmacılar olarak İzmit’te gözlemleyeceğimiz için ayrıca heyecanlıyız” şeklinde konuştu.

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE