Cumartesi, 31 Ekim 2020
.
29
Kocaeli
.
Siyaset

Fatma Kaplan Hürriyet’ten Sert Çıkış: Haddinizi Aşmayın

İzmit Belediyesi Ekim Ayı Meclis Toplantısı tahmin edilenin aksine oldukça sakin geçti. AKP’li meclis üyesi Hayrettin Ünlü yaptığı konuşmanın sonunda,” Siz de belediye yönetmeyi öğreniyorsunuz” cümlesi…

Tarih
Fatma Kaplan Hürriyet’ten Sert Çıkış: Haddinizi Aşmayın

SORU ÖNERGELERİ İLE BAŞLADI

 

İzmit Belediyesi Ekim Ayı Meclis Toplantısı Fatma Kaplan Hürriyet başkanlığında İzmit belediye binasında gerçekleşti. Ekim ayı meclis toplantısında gündeme geçilmeden önce soru önergeleri okundu. Sonu önergelerinin ilki MHP’den geldi. MHP grubu geçtiğimiz günlerde gündem olan Sanatfest hakkında bir soru önergesi sundu. İzmit Belediyesi’nin de destekçisi olduğu Sanatfest hakkında MHP Grubu mecliste soru önergesi verdi.

 

HÜRRİYET AKP’Yİ İŞARET ETTİ

 

Önergede “Sanat faaliyetinde seçilen sanatçılar hangi kriterlere göre belirlendiği, sanatçılar hakkında bilgileri kimin kontrol ettiği ve teyit verdiği, festivale İzmit’e yakışmayan DJ’i kimin tavsiye ettiği ve referans olduğu, ayrıca İzmit Belediyesi tarafından sanatçıya para ödenmediği açıklamasında, festivali yapanların belediyeye yer ve ulaşım konusunda ödeme yapıp yapmadığı, yaptıysa ne kadar olduğu soruları yöneltildi.

 

İLK DOĞUŞU SAKARYA

 

Konu hakkında konuşma yapan Başkan Hürriyet “ Bu organizasyon Hem yanlış anlaşılmalara hem de siyasete kurban giden önemli bir organizasyon. Yaklaşık 9 yıldır süregelen bir sanat festivali. İlk doğuşu Sakarya. Geçmiş dönem AKP’li Sakarya Belediye Başkanı’nın katkılarıyla yapılan bir festival. Açılışını da geçmiş dönem başkan yapmış. AK Parti Kadın Kolları Başkanı, Meclis Üyeleri, Belediye Başkanı’nın gezdiği görüntüler var” şeklinde konuştu.

 

HERKESİN GBT’SİNE BAKAMAYIZ

 

Belediyenin sosyal medyalarında da yayınlandı. Bizim oturup da o kadar insanın GBT’si, hayatı araştırma durumumuz yok. Mahkeme kararları da geldi bize. Biz sonuçta biliyor olsaydık ona rağmen çıkarıyor, ertesi gün pıtır pıtır çıktı herkes ortaya zaten” diye konuştu. 3 adet yerin (Kemalpaşa Mahallesi, Ömerağa Mahallesi, Sanayi Mahallesi) içkili yer bölgesine dahil edilerek mevcut haritasına işlenmesi teklifi komisyona havale edildi.

 

TARTIŞILAN ALKOL KONUSU

 

Söz konusu madde hakkında açıklama yapan Hürriyet, “Alkol üzerinden çok tartışıldı ama bu bir ruhsat ile alakalı bir konu. Kanun maddesinde bu konu hakkında ayrıntılı madde var. Yönetmelik der ki: “Herhangi bir konuda içkili ruhsat almak isteyen biri olduğu zaman bunun yetkisi belediye meclisinde.” Bu bizim talebimiz değil. Böyle bir talep geldi. Sanki biz bütün mahallerde içkiyi serbest bırakıyormuşuz gibi bir algı yaratıldı” dedi.

 

SAKINCA YOK RAPORU

 

“Biz belediye başkanlığı olarak sadece bir prosedürü yerine getiriyoruz” diyen Hürriyet,” Yönetmelik bu konuda bir talep gelirse ne evet ne de hayır diyebilirsin. Belirleme yetkisi sadece mecliste. 3 adet yerle ilgili vatandaş, ‘Ben işletme açacağım, alkolün serbest bırakılmasını talep ediyorum’ demiş. Emniyete yazmışız. Emniyet, 3 yer için de bize, “Belirtilen yere içkili ruhsat verilmesinde genel güvenlik ve asayiş yönünden sakınca olmadığı anlaşılmıştır raporu verildi. Meclise vatandaşın talebi olarak getirdik” dedi.

 

İZİN VERİLEN YERLER

 

Bazı yerler bakanlıktan izin almış diyen Hürriyet, “Mahalleye de herhangi bütün mahallede içkiyi serbest bırakıldı gibi bir algı oluşturuluyor. Bu üç adet işletmeyle alakalı. Bu işletmelerin sağında, solunda zaten içkili lokantalar var. Symbol AVM’nin orada hastaneye 100 metreye mesafe olmasına rağmen içkili lokanta ruhsatı verildi mi? Verildi. Ben de kaliteli eğlence yeri olmasını onaylıyorum. Kıyıda köşede kalmış yerlerde, çocuk parkında içiyor vatandaş. Bazı yerler direkt Bakanlık’tan izin almış. O zaman Bakanlık, tüm mahallede içkiye izin vermiş mi oluyor” diye konuştu.

 

ÜNLÜ’NÜN KONUŞMASI HÜRRİYET’İ SİNİRLENDİ

 

Konya Tuzlukçu Belediyesi’nin  kardeş şehir olunması teklifi komisyona havale edildi. Gündem maddesiyle ilgili konuşan AK Partili belediye meclis üyesi Hayrettin Ünlü, “ Başkanımız Kardeş belediye istemiyoruz diyordu. Başkan belediyeciliği öğrenmeye başladı. Tuzlukçu Belediyesi Çiftlik Bankın zararına uğramış bir yer. Bizim açımızdan hiçbir sıkıntısı yok. Yeni bir kardeş belediyemiz oldu. Şu da gösteriyor ki belediyeciliği öğrenmeye başladınız" dedi.

 

HADSİZ DİLİ KINIYORUM

 

Ünlü’ye yanıt veren İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Haddinizi aşmayın. Lütfen cümlelerinize dikkat edin. Ben belediye başkanıyım birbirimize saygı duyalım. Size saygı duyuyorum. Kullandığınız hadsiz dili kınıyorum. Şu anda uyarıyorum ama önümüzdeki oturumlarda yetkimi kullanabilirim bunu da söylüyorum. Kimsenin kimseye bir şey öğretmesi söz konusu değil. Ben de size yalan söylememeyi öğretirim” dedi. 

 

CİDDİ BİR KAMU ZARARI OLACAKTIR

 

Geçtiğimiz meclis toplantısında da gündeme gelen araç ve iş makinası alınması için İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e yetki vermesini içeren madde ile ilgili konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Kiralama belediyeye yük getiriyor, satın alma daha tasarruflu gözüküyor. Ben konuyu bir kez daha değerlendirilmesi için meclise getirdim. Belki birbirimizi ikna edeceğimiz hususlar çıkabilir. Kamu zararı gerekçesiyle bu kararı verdim. Ciddi bir kamu zararı olacağını düşünüyorum” dedi. 

 

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE