Perşembe, 24 Eylül 2020
.
.
Siyaset

Erol Köse Açıklamalarda Bulundu

Çetin Emeç köprüsüyle ilgili olarak açıklamalarda bulunan İzmit Eski Belediye Başkanı Erol Köse,'Daha önce birçok yere de ismimin verilmesi istendi. Ama ben kabul etmedim. Erol Köse’nin hiçbir yerde ismi…

Tarih
Erol Köse Açıklamalarda Bulundu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Çetin Emeç Köprüsü’nü yıkmasının ardından hemen eski köprünün ilerisine yapılan yeni üst geçide Erol Köse isminin verilmesi kentte rahatsızlık yaratmış, Çetin Emeç isminin olduğu gibi orada kalması gerektiği söylenmişti. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Olayda bir kasıt yok” derken tepkiler sonrası, İzmit Belediyesi eski başkanı Erol Köse CHP İl Örgütü’nde basın açıklaması gerçekleştirdi.  

 

YAŞAYAN KİŞİLERİN İSMİ VERİLMESİN

Köse açıklamasında,”: “En ağır eleştirileri bile yapsa gazeteciler haklılar. Bütün beni arayan gazetecilerle irtibata geçeceğim. İsmail Küçükkaya ‘kendisini arayacağım’ demiş. Henüz aramadı ama onu da bilgilendireceğim. Sosyal medyadan benim partiden ihraç olmamı istemiş. Şimdi gelelim olaya. 22 Ocak tarihinde benim ablam vefat etti. Ablamın cenazesine tüm Kocaeli katıldı. Diama Kocaeli örgütünden vefa, saygı ve sevgi gördüm. Yerel yönetim arkadaşlarımla hiçbir sıkıntım yok. Ben cenaze sürecinde grip oldum ve rahatsızlandım.  Ölüm ve hastalık sürecinde beni Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın beni aradı ‘Abi yeni bir üst geçit yaptım. Oraya senin isminin vermek istiyorum’ dedi. Bende yaşayan kişilerin yerine vefat etmiş kişilerin isimlerinin verilmesinden yanayım. 

 

İDLİB KONUSU GİBİ OLDU 

Daha önce birçok yere de ismimin verilmesi istendi. Ama ben kabul etmedim. Erol Köse’nin hiçbir yerde ismi geçmedi geçitmedim. Ben kariyer ismi değilim. Gönüllere yerleşmediyse bir yere verilen isimler gelip geçer. Tahir Bey beni aradığında rahatsızlık sebebiyle neresi olduğunu tam bilemedim. Herhalde bana jest yapıyor dedim. Bunu düşünerek kabul ettim. Nereye yapacaksın dedim. Yenidoğan mevkii dedi. Eskiden otoban olmadığı için bütün Türkiye oradan geçerdi. Oraya köprüyü Mumammer Dereli’ye yaptırtan benim. Ama isminin Çetin Emeç Köprüsü olduğunu bilmiyordum. 25 senedir İstanbul’da oturuyorum. Araba ile de geçip gidiyorum. Meclis kararı alındı dedi bende kabul ettim. Bu iş böyle kaldı. Ben de kendi derdimle uğraşırken. Beni Başkan Fatma Kaplan Hürriyet arası ve tepki olduğunu söyledi. Hürriyet, Çetin Emeç’in eşini aramış. Eşi de konuyu İsmail Küçükkaya’ya iletmiş. Genç çocuklar hakkımda sosyal medyada hakaret ediyorlar. Öyle ya da böyle bu olay Türkiye’nin İdlib konusu gibi oldu.

 

SEFA SİRMEN’İN YETİŞTİRİLMESİNİ SAĞLADIM 

Eski Milletvekili Sefa Sirmen benim için CHPDen ihraç edilmeli demiş. Bana CHP’den ihraç edilebilir diyen en son kişi Sefa Sirmen’dir. Sirmen’in yetiştirilmesini ben sağladım.  Buna perhiz bu ne lahana turşusu. Neyse ben Tahir Büyükakın’ı aradım bu işten vazgeçelim. Ben sıkıntıdayım dedim. O da bana abi meclis kararı geri dönemem dedi. Bu olay benimde içime sinmedi. Basın şehidinin isminin kaldırılmasını ben içime sindiremem. Ben o köprünün isminin Çetin Emeç olduğunu bilmiyordum. Tahir Büyükakın bana yeni köprü yaptırdım dedi. Neresi diye sordum.  Yeni köprü yaptım. Neresi  dedim. Bana Çetin Emeç köprüsü olduğunu söylemedi.  Ama köprüde ismim yazılı da olsa. 10 punto daha büyük yazılsa da ben o köprünün isminin Erol Köse olarak kabul etmiyorum” dedi. 

 

PARTİLİLER DOĞRU BULMUYOR 

Son olarak konuyla ilgili görüş bildiren Cengiz Sarıbay, “Bütün partililerimiz bu olayı doğru bulmuyor. Erol Köse’nin ismi her yere verilebilir ama bir basın şehidinin isminin kaldırılıp Erol Köse olması içimize sinmiyor. Büyükşehir Belediyesi’nin niyeti iyi değil. Tarif ederek Çetin Emeç köprüsü diye tarif edilmeli. O köprüden sonra üstünde büyükşehir belediyesi yazan köprüler var. Bunlara Erol Köse’nin ismi verilebilirdi. Ya da kongre merkezine verilebilirdi. Ben dahil hiç kimse Erol Köse’nin adının yaşatılmasına karşı değil. Tahir Büyükakın’a çağrımdır. Hiç ısrar etmesin. Israrın Kocaeli’ye faydası yok. İleri de 4 köprü daha var. Onlara ya da kongre merkezine Erol Köse’nin ismi verilsin” ifadelerini kullandı.

 

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE