Pazar, 29 Kasım 2020
.
29
Kocaeli
.
Siyaset

EN BÜYÜK ATATÜRK SERGİSİ AÇILDI

İzmit Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında Atatürk’e ait orijinal fotoğraf ve özel kişisel eşyalarının yer aldığı Türkiye’deki en büyük Atatürk sergisini İzmit’e taşıdı.

Tarih
EN BÜYÜK ATATÜRK SERGİSİ AÇILDI

İzmit Belediyesi, Cumhuriyetimizin 96. yılı etkinlikleri kapsamında bir ilke imza attı. Atatürk’ün manevi kızı olan Sabaha Gökçen’in manevi oğlu Tarihçi Yazar Mimar Eriş Ülger’in kişisel koleksiyonundan Mustafa Kemal Atatürk’e ait çok kıymetli orijinal fotoğrafları ve özel eşyalarının bulunduğu “Büyük Dahi Mustafa Kemal Atatürk İzmit’te” sergisi ilk kez İzmitlilerle buluştu. Kocaeli Valiliği, Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Nicomedia Lions Kulübü'nün büyük katkılarıyla açılan müze-serginin açılış programı gerçekleştirildi.  Sergi 3 ay boyunca açık kalacak ve akşam saat 18.00’a kadar gezilebilecek. Vatandaşlar sergiyi ücretsiz olarak ziyarette bulunacak.

 

YOĞUN KATILIM

Programa Vali Hüseyin Aksoy, Vali Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Garnizon Komutanı Tuğamiral Yalçın Payal, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Osman Aslan, CHP Milletvekili Haydar Akar, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir, Nicomedia Lions Kulübü Başkanı Ümit Tezgiden, Tarihçi Yazar Mimar Eriş Ülger ve çok sayıda İzmit’li vatandaş katıldı.

 

SON KAHVE İÇTİĞİ FİNCAN

Kocaeli’de ilk defa açılan bu özel müze sergide Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın arkadaşı Salih Bozok’tan intikal eden birçok tarihi belge ve eşyalar da yer alıyor. Sergide Ataya ait 150 adet özel objenin yanı sıra, 300 adet orijinal fotoğraf ve tablo bulunuyor. Atatürk’ün vefatından önce son kez kahvesini içtiği fincan, telvesiyle ziyaretçilere sunuldu. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün silahı, gaz lambası, kahve içtiği fincanları, köstekli saati ve daha birçok şahsi eşyasının yanı sıra Zübeyde Hanım, Latife Hanım, Fikrîye Hanım ve Sabiha Gökçen’e ait çok değerli eşyalar da yer alıyor. Açılış programında kısa bir konuşma gerçekleştiren Tarihçi Yazar Mimar Eriş Ülger, “İçeride Atatürk var. Atatürk’e ait çok sayıda objeyi göreceksiniz. Tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun. Bu serginin açılmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi

 

ATATÜRK’E BORCUMUZ VAR

Ülger’in ardından kürsüye gelen İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Valimizin öncülüğünde bu müzeyi İzmit’e kazandırdığımız için çok mutlu ve gururluyuz. Cumhuriyet demek, demokrasi, uygarlık, özgürlük demektir. Cumhuriyet ve Mustafa Kemal Atatürk sayesinde genç bir kadın olarak belediye başkanlığı yapabiliyorum. İşte bu yüzden Cumhuriyete ve Mustafa Kemal Atatürk’e borcumuz var. Tüm İzmitlilerin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum” diye konuştu.

 

 

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE