Çarşamba, 27 Ocak 2021
.
.
Siyaset Güncel

Başiskele’den17 Ağustos’a Özel Anma Programı

Başiskele Belediyesi 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 21. Yıl dönümüne özel Başiskele Sahili’nde genel anma programı düzenledi.

Tarih
Başiskele’den17 Ağustos’a Özel Anma Programı

Başiskele Belediyesi her sene geleneksel olarak beldelerde gerçekleştirdiği anma programlarının yanı sıra bu sene Başiskele Sahili’nde “Unutmadık, Unutmayacağız” fotoğraf sergisi ve İbrahim Demirhan Kuran-ı Kerim tilaveti ve Başiskele İlçe Müftü Vekili ve Vaiz Muhammed Yıldız’ın dualarıyla dolu dolu bir program gerçekleştirdi. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına titizlikle uyulan programda tedbirler tamdı.

Deprem Şehitlerimiz için ilk anma programı, Bahçecik Merkez Mezarlığı’nda, ikindi namazı sonrası Yeniköy Merkez Mezarlığı’nda, akşam namazı sonrası Yeşilyurt Mahallesi Merkez Camii ve Altınkent Mahallesi Merkez Camii’nde Kuran-ı Kerim Tilaveti ve dualar ile gerçekleşti. 20 Ağustos Kullar Merkez Cami akşam namazı sonrasıda Kullar belde programı gerçekleştirilecek. Depremde yakınlarını kaybeden vatandaşlar, yakınlarının kabri başında dualar ederken duygu dolu anlar yaşadılar.

“UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ” DEPREM FOTOĞRAF SERGİSİ

Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü’nün talimatıyla Başiskele sahilinde 21.yıl önce yaşanan en acı 45 saniye sonrası yaşananlara dair tüm fotoğraflar derlendi ve sergilenen fotoğraflar ziyaretçilerini o günlere getirdi.

BAŞKAN ÖZLÜ: “ BİZ BELEDİYE VE BAŞİSKELELİ OLARAK TEDBİRLERİMİZİ ALIYORUZ”

Başkan Özlü konuşmasına tüm deprem şehitlerini rahmetle anarak ve yakınlarına baş sağlığı dileyerek başladı. Ardından: “ Bugün programımızı gerçekleştirdiğimiz ve birçok etkinliğimize ev sahipliği yapan Başiskele sahilimiz 21 yıl önce çok daha farklıydı. Sahilin belirli noktalarından bugün baktığınızda D 130 karayolunu görebiliyorsunuz ama o gün sahile geldiğinizde buradan baktığınızda aynı karayolu göremezdiniz çünkü çok yüksek binalar vardı ve ne yazık ki 21 yıl önce o acı 45 saniyede, o binalarda çok büyük kayıplarımız oldu. Allah tüm şehitlerimize gani gani rahmet eylesin. Allah böyle felaketleri milletimize bir daha yaşatmasın. Bugün buradan tüm deprem şehitlerine hediye edeceğimiz, okunan Kuran-ı Kerim tilavetleri ve dualarla bir anma programı tertipledik.

Bizler belediye ve Başiskeleli olarak bir daha bu acıların yaşanmaması için tedbirlerimizi alıyoruz. Başiskele coğrafik yapısı nedeniyle sahip olduğu deprem bölgesi özelliğine istinaden yapılaşmalarımız dayanıklı ilerliyor. Sağlam binalar yükseliyor bugün ve ciddi bir zemin etüt çalışması yapılıyor. Kuran-ı kerim ve dualarımızın ardından açacağımız fotoğraf sergimiz ile depremi unutmuyoruz unutturmuyoruz.  5 gün boyunca 17.30-23.00 saatleri arasında açık olacak sergimiz tüm hemşerilerimizin ziyaretini bekliyor.” dedi.

Başkan Özlü’nün konuşmasının ardından Serindere’de sesiyle dağları yankılayan videosu ile yüksek beğeni alan İbrahim Demirhan’ın Kuran-ı Kerim tilaveti ve ardından Başiskele İlçe Müftü Vekili Muhammed Yıldız hocanın duaları ile programlar tamamlandı.

Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE