Cuma, 23 Ekim 2020
.
29
Kocaeli
.
Sağlık

Koca: Virüsü Filyasyon yöntemiyle kontrol altına alıyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada bugünki vefat sayısının 107 olduğunu ifade ederek,hastalıkta mücadelede;"Bugüne kadar temas zincirindeki…

Tarih
Koca: Virüsü Filyasyon yöntemiyle kontrol altına alıyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de bugün koronavirüs sonucu 107 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı. Koca'nın açıkladığı son verilerle Türkiye'de Covid-19 hastalığı sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 1403'e yükseldi. Toplam vaka sayısı ise 65 bin 111.

 

"TÜRKİYE'DEKİ FİLYASYON EKİBİ SAYISI 4 BİN 600"

Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, "Bugüne kadar temas zincirindeki 261 bin 989 kişi tespit edildi. Bunların yaklaşık yüzde 96'sına ulaşarak takip yapılmıştır.Türkiye genelinde filyasyon ekibi sayısı 4 bin 600'dür.

 

"FİLYASYON KAYNAK ARAMA ÇALIŞMASI"

Sağlık Bakanlığı'na bağlı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nün internet sitesindeki Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele Rehberi'nde filyasyon şöyle açıklanıyor:"Saha incelemesi/filyasyon kaynağın ve etkenin belirlenmesine yönelik çalışma yapılması ve/veya temaslılar dahil koruma ve kontrol önlemlerinin alınmasıdır."Filyasyon, herhangi bir bulaşıcı hastalığın hangi nedenlerden kaynaklandığının tespit edilmesi işlemine verilen isim. Bir başka ifadeyle kaynak arama çalışması.

Bu çalışma neticesinde tehlikenin hala devam edip etmediği, başka kişilerin risk altında olup olmadığı gibi önemli bilgiler elde edilebiliyor.

 

TÜRKİYE'DE NASIL UYGULANDI?

Sağlık Bakanı Koca'nın yaptığı açıklamaya göre Türkiye'de 81 ilde bir koronavirüs vakası tespit edildiğinde, söz konusu kişinin iş ve aile bilgileri otomatik olarak Sağlık Bakanlığı'nın sistemine düşüyor. Bu noktada filyasyon ekipleri harekete geçiyor.Üç kişiden oluşan filyasyon ekipleri vaka ortaya çıkar çıkmaz 48 saat boyunca tarama yapıyor. Doğrudan adrese ulaşan ekipler her yeni vakada hastalığa karşı yeni bir ağ kuruyor. Filyason çalışmalarının bir bölümü de aile hekimleri tarafından yürütülüyor.

Bakan Koca yaptığı açıklamada, "Temaslı takibin en yüksek oranda olduğu il yüzde 99'la Zonguldaktır. Vakaların en yoğun olduğu İstanbul'da 1200 ekip görev almaktadır" dedi.

 

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE