Cumartesi, 31 Ekim 2020
.
29
Kocaeli
.
Sağlık

Kaymakam Cinbir’den anlamlı Engelliler Haftası mesajı

İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Engellilerin yaşadığı zorluklara dikkat çeken Kaymakam Cinbir mesajında; “Engellilerimizin sorunlarına karşı…

Tarih
Kaymakam Cinbir’den anlamlı Engelliler Haftası mesajı

Asıl engellerin, engelli vatandaşlara karşı tüm herkesin daha fazla hassasiyet gösterip, duyarlı davranmasıyla ortadan kalkacağını vurgulayan Kaymakam Cinbir, engelli vatandaşlar için yapılması gerekenlere dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

 

“HEMEN BUGÜN BAŞLAYABİLİRİZ”

Değerli dostlar; Bu hafta, çok özel ve güzel vatandaşlarımızın sevincine ortak olmak, sorunlarının çözümüne yönelik sosyal duyarlılık bilincini artırmak, engelleri aşabilen bu insanların bakışları, dokunuşları, sözleri ile anlatmak istediklerini anlayabilmek için bir kez daha bütün imkanlarımızı ve yüreğimizi ortaya koyma zamanıdır. Engellilerimizin sorunlarına karşı herkesin duyarlı olduğu, onların önündeki engellerin kalktığı bir dünyayı hep birlikte kurabiliriz. Herkesin engelli adayı olduğunu unutmadan, içimizdeki engelleri aşarak bize düşen sorumluluklarımızı yerine getirmek, (örneğin komşunun engelli çocuğunun çıkardığı gürültüden rahatsız olup o özel aileyi tedirgin etmemek) insanlık görevimizdir.”


“ÖZEL İNSANLARIMIZIN KULLANDIĞI ALANLARI İŞGAL ETMEYELİM”

“Tekerlekli sandalye hediye ettiğimiz engellinin bu sandalye ile yaşamını devam ettirebilmesinin ötesinde; insanca yaşayabilmesi, sosyal hayatta çağımızın sunduğu imkanlardan yararlanabilmesini sağlayacak şekilde her yere ulaşılabileceği bir kentleşmeyi başarmanın da çok önemli olduğunu unutmamak gerekir diye düşünüyorum.
Engelli dediğimiz özel insanlarımızın gezebileceği kaldırımları ve yolları yapmak, bu özel insanlara ayrılmış alanları işgal etmemek veya işgal ettirmemek, onların ihtiyaç duyduğu ve istediği her yere ulaşabilmesini sağlamak gibi önemli ve asıl sorumluluklarımızı unutmamalıyız.”

 

“ENGELLİ RAMPASININ ÖNÜNÜ KAPATMAYALIM”
Tekerlekli sandalye hediye ederken çekilen fotoğrafları paylaşmaktan ziyade engellilerin önündeki bizden kaynaklanan engelleri kaldırmalıyız. Bu konuda herkesin yapabileceği bir şeyler vardır. En azından bazı şeyleri yapmayarak, engellilerin hayatlarını zorlaştıran ve onlar için engeller oluşturan bazı olumsuz alışkanlıklarımızı terk ederek onlar için bir şeyler yapmaya HEMEN BUGÜN BAŞLAYABİLİRİZ...Örneğin engelliler için ayrılmış yolu veya park yerini işgal etmekten, engelli rampasının önünü kapatmaktan hemen vazgeçebiliriz.

 

“HERKESE ENGELSİZ BİR YAŞAM DİLİYORUM”
“Her geçen gün engellilerin sorunlarına karşı duyarlılığın arttığı bir ülke olmakla birlikte gelişen yeni şartlar ve oluşan ihtiyaçlara göre yapılması gerekenleri devletimizin kurum ve kuruluşları, üniversitelerimiz ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içinde yapma bilinci ve kararlılığı ile daha yaşanılabilir bir dünyayı kurma çabasını sürdürmeliyiz. Herkese engelsiz bir yaşam temennisiyle, selam, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

 

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE