Pazar, 24 Ocak 2021
.
.
Sağlık

EREKSİYON SORUNUNA ‘ŞOK’ TEDAVİSİ

Erkeklerin kâbusu olan ereksiyon problemini azaltmak amacı ile geliştirilen ‘Şok Dalga Tedavisi’ hakkında bilgiler veren Doç. Dr. Ali Sarıbacak, bu yöntem ile hafif-orta şiddetteki ereksiyon sorununda…

Tarih
EREKSİYON SORUNUNA ‘ŞOK’ TEDAVİSİ

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Sarıbacak, 40 yaş üstü erkeklerin yüzde 52’sinin yaşadığı ereksiyon probleminin ortadan kaldırılması için geliştirilen ‘Şok Dalga Tedavisi’ (ESWT) hakkında önemli bilgiler verdi. Stres, depresyon, anksiyete, kalp damar sistemi hastalıkları, diyabet gibi birçok durumun neden olabildiği ve çiftlerin psikolojik olarak etkilenmesine neden olabilen ereksiyon sorununun giderilmesi için geliştirilen tedavinin tüm hastalarda uygulanabildiğini belirten Doç. Dr. Sarıbacak, tedavinin yaklaşık 15 dakika süren 6 seanstan oluştuğunu ifade etti. Penis kanlanmasının artmasını sağlayan tedavi yönteminde başarı oranının yüzde 70-80 oranında olduğunu söyleyen Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Sarıbacak, tedaviden dakikalar sonra hastanın günlük yaşamına devam edebildiğini ifade etti.

 

2

“40-70 yaş arası erkekler ereksiyon sorunu yaşıyor”
Ereksiyon sorunun nedenleri ve görülme olasılıkları hakkında bilgiler aktaran Doç. Dr. Sarıbacak “Ereksiyon sorunu, tatmin edici cinsel ilişkiyi engelleyen sertleşmeye ulaşamama veya devam ettirememe durumudur. Bu durum kişiyi etkilediği gibi partnerini de etkilemektedir. Psikolojik ve sosyal birçok etkisi vardır. Yapılan çalışmalara göre 40-70 yaş arası erkelerin yaklaşık yüzde 52'si ereksiyon sorunu yaşamaktadır. Ereksiyon sorununun altında yatan birçok neden olabilir. Bunları, stres, depresyon, anksiyete, kalp damar sistemi hastalıkları, diyabet, nörolojik hastalıklar, böbrek ve karaciğer hastalıkları, bazı ilaçlar, bazı ameliyatlar olarak sıralayabiliriz. Öncelikle tedavide ilk amaç hastanın risk faktörlerinden mümkün olduğunca uzak durmasıdır. Bunun yanında düzenli yapılan sporun ciddi faydası vardır” dedi.

“Ağır olgularda başarı oranı daha düşük”
Ereksiyon problemi tedavilerine değinen Dr. Sarıbacak şunları söyledi: “İlaçlar tedavide ilk basamaktır. Bu ilaçların işe yaramadığı, yetersiz geldiği durumlarda iğne ve vakum tedavisi önerilir. Bu yöntemlerin yetersiz kaldığı durumlarda da cerrahi tedavi yani halk arasında mutluluk çubuğu denilen protez tedavisi önerilir. İlaç tedavileri yanında son yıllarda uygulanmaya başlayan Şok Dalga Tedavisi yeni bir tedavi alternatifi olarak kullanılmaktadır. Bu iş için dizayn edilen özel aletler sayesinde şok dalgaları odaklanarak vasküler dokularda ‘vascular endothelial growth factor’ ve ‘endothelial nitric oxide synthase’ salınımını sağlar, böylece yeni damar oluşur. Penis kanlanması artar. Hafif orta şiddette ereksiyon sorununda başarı oranı yüzde 70-80 civarıdır. Ağır olgularda başarı oranı daha düşüktür.”

“Tedavi 15 dakikalık 6 seanstan oluşuyor”
Uygulanan 15 dakikalık seansın ardından insanların günlük yaşamlarına devam ettiğini ifade eden Doç. Dr. Ali Sarıbacak, “Bu tedavinin bilenen bir yan etkisi yoktur. Her hastaya uygulanabilir. Doğal sertleşme sürecini yeniler, sonrasında herhangi bir ilaç almak zorunda kalınmaz. Tedavi yaklaşık 15 dakikalık 6 seanstan oluşur. Yatış gerektirmez, hasta hemen sonrasında günlük yaşamına devam eder” şeklinde konuştu.

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE