Pazartesi, 21 Eylül 2020
.
.
Sağlık

EL SIKIŞMADAN ÖNCE BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜN!

Virüs ve bakterilerin bulaşmasında en hızlı yolun elle temas olduğunu belirten VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Aygül Çelik, “Yemekten…

Tarih
EL SIKIŞMADAN ÖNCE BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜN!

Havaların soğumasıyla birlikte birtakım enfeksiyonların toplumda görülme sıklığı da artıyor.

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Aygül Çelik, toplumda görülme sıklığı artan enfeksiyonlar arasında; üst solunum yolları ve gastrointestinal sistem enfeksiyonlarının ilk sırada yer aldığını belirtti.
Enfeksiyonlara neden olan virüs ve bakterilerden korunma yollarını açıklayan Prof. Dr. Çelik, "Havalar bir soğuyor bir ısınıyor. Tam kış geldi derken güneş açıyor, değişen hava koşullarına bünye alışmaya çalışırken hastalıklar maalesef kaçınılmaz oluyor. Enfeksiyonlara neden olan virüs ve bakterilerin hastalık yapıcı etkisi bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha sık karşımıza çıkar. Bu nedenle her bireyin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için yapması gerekenlere dikkat etmesi oldukça önemlidir. Düzenli uyku, vitamin, mineral, protein içeriği açısından dengeli beslenme bunların başında gelir. Vücudun sıvı dengesini sağlamak için yeterli sıvı alımına da özen gösterilmesi gerekir” dedi.

Riskli gruptakiler aşı olmalı
Bağışıklık sisteminin belirli etkenlere karşı kuvvetlendirilmesi için riskli guruplarda aşıların yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Çelik, "Özellikle bu günlerde grip aşısı 5 yaşından küçük çocuklar, 65 yaşından büyükler, hamileler, diyabet, kalp ve böbrek hastalığı ile kronik hastalığı olanlara uygulanmalıdır. Kullandıkları ilaçlar nedeniyle bağışıklığı baskılanmış kişilerin de aşı olması gereklidir. Yaşlılar ve çocuklara özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Kreş, okul ve bakımevi gibi toplu yerlerde daha sık bulunduklarından ve bulaştırıcılık yoluyla salgınlara neden olma potansiyelleri yüksek olduğundan hem kendilerinin hem de çevrelerinin sağlığı açısından bu yaş grubunda aşılamaya dikkat edilmelidir" şeklinde konuştu.

El hijyenine dikkat!
Ortak kullanım alanlarında el hijyenine daha da dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Aygül Çelik, virüs ve bakterilerin bulaşması ve kişiler arasında yayılmasında en hızlı yolun elle temas olduğunu söyleyerek şu uyarılarda bulundu: “Etkin el hijyenini sağlamak gerekiyor. Bu yüzden ellerin su ve sabun ile yıkanması çok önemli. Yemekten önce ve tuvalete gittikten sonra el yıkamak, etkenlerin bulaşmasını engellemede en etkin yoldur. Bu konuda tüm aile bireylerinin, özellikle okul çağındaki çocukların bilinçlendirilmesi gerekir. Enfeksiyonu olan kişilerle yakın teması kısıtlayarak özellikle salgın döneminde el sıkışma ve öpüşme gibi bulaşma riski taşıyan davranışlardan vazgeçmek gerekir. Eğer bu davranışlar sergilenmişse ellerin ağıza, buruna ve gözlere dokunmadan temas öncesi ve sonrası yıkanmasına özen gösterilmelidir. Ortak eşya kullanımından kaçınarak kendimizi bulaşabilecek enfeksiyonlara karşı koruyabiliriz. Kapalı ve kalabalık ortamlarda bulunmamaya dikkat etmeli, zorunlu hallerde ise ortamın taze hava ile sık sık havalandırılmasını sağlamalıyız. Ortak eşya denildiği zaman havlu, çalışma masası, bilgisayar klavyesi, telefonlar ilk akla gelenlerdir, bunların temizliği konusunda hassas davranmalıyız" dedi.

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE