Muhammet Akduman: Tepeköy Mahallesi, benimle altın dönemini yaşayacak

Kocaeli haber - Yaklaşan yerel seçimlerle beraber, mahallelerde de muhtarlık seçimleri için hazırlıklar son hızla devam ediyor. Tepeköy Mahallesi Muhtar adayı Muhammet Akduman mahalleyi karış karış gezmeye devam ediyor Akduman, "Eğer kazanırsam, Tepeköy deyimi yerindeyse altın dönemini yaşayacak" dedi

Yağmur  Ertürk
Yağmur Ertürk Tüm Haberleri
Muhammet Akduman: Tepeköy Mahallesi, benimle altın dönemini yaşayacak
Muhammet Akduman: Tepeköy Mahallesi, benimle altın dönemini yaşayacak
+12
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli son dakika - Seçime iki ay gibi kısa bir süre kala mahallelerinin nabzını yoklayan muhtar adayları kapı kapı dolaşıp, vatandaşların sıkıntılarını dinliyor. Bu süreçte değil her zaman mahalleli ile iç içe olan, Tepeköy Mahallesi Muhtar adayı Muhammet Akduman mahalleye katacağı yenilik ve mahallelinin genel sıkıntılarından bahsederek gazetemizin sorularını yanıtladı.

Tepeköy Mahallesi Muhtar adayı Muhammet Akduman kimdir?

TEPEKÖY BENİM EVİM”

İzmitliyim. 1982’den beri Tepeköy’de ikamet ediyorum, deyimi yerindeyse bu mahalle benim evim diyebilirim. Evliyim ve 3 çocuk babasıyım. Lise mezunuyum, özel sektörde kalite sorumlusu olarak çalışmaktayım. Bundan önceki zamanlarda Sivil Toplum Kuruluşu kurup yönetim başkanlığı yaptım. Aynı zamanda parti yönetciliğim de oldu. Bu tür yerlerde görev aldım, bundan sonraki 2024 döneminde de inşallah mahallem için hizmet görevini üstleneceğim.

Gözlemlediğiniz kadarıyla Tepeköy Mahallesi’nde hangi sorunlar var?

MAHALLEMİZ BELEDİYEDEN HİZMET ALAMIYOR”

Mahallede birçok sorun var. Ben bunu gerek vatandaşlara sorarak gerek kendim görerek de farkediyorum. Bunların başında gelen şey mahallemizin belediye ile olan pasif iletişimi. Yani Tepeköy iletişimsizlikten dolayı en basit hizmetleri bile alamıyor. Yollarımız fazlasıyla ilgisiz bırakılmış yama içinde, halk ekmek bayimiz yok, kültür merkezi yok, kısaca mahallede yer var ama yapı yok. Bu da tabii belediye ile tam olarak iletişime geçilemediği için oluyor.

Muhammet Akduman: Tepeköy Mahallesi, benimle altın dönemini yaşayacak

VATANDAŞA HİZMET SİYASETİN GÖLGESİNDE KALMAMALI”

Özellikle yol sorunu demişken, bu civarda yer alan esnaf kardeşlerimizin de vatandaşlarımızın da sürekli şikayetçi olduğu Özbek Kavşağı. Bu kavşağı kaldırmak için elimden geleni yapacağım çünkü, pek çok kazaya sebebiyet vermekle birlikte tek yön oluşu ve yolun dar olması da birçok soruna yol açıyor, açmaya da devam ediyor. Mopaş ve Toki’nin alt tarafları da ot içinde. Orada birsürü ağaçlık alan var fakat hiçbir şey yapılmıyor. Biçilmiyor bile. Hatta şöyle söyleyeyim kaldırımlar bile bu yaz biçilmedi aynı şekilde ot içindeydi. Vatandaşlar oldukça şikayetçi bu durumlardan. Kısaca söylemek gerekirse sıkıntı çok ama bu belediye ile işbirliği yapılmamasından kaynaklanıyor, çünkü bunlar çözülmeyecek sıkıntılar değil. Şunu da eklemek istiyorum ki siyasi çakışmalar mahalle için atılacak adımları engelliyor. Vatandaşa hizmet siyasetin gölgesinde kalmamalı.

Muhammet Akduman: Tepeköy Mahallesi, benimle altın dönemini yaşayacak

Eğer muhtar olursanız mahalleniz için yapacağınız öncelikli icraatleriniz neler?

EŞİTLİK, ADALET VE SAYGI ÖNCELİĞİMİZ”

İlk olarak mahallemize halk ekmek bayisi getirmek istiyorum. Biliyorsunuz artık ekmeğin fiyatı almış başını gidiyor. Ve her mahallede olan bayi benim mahallemde yok, vatandaşların bundan geri kalmamasını istiyorum. İkinci olarak ise Özbek Kavşağı zaten bahsettiğim gibi, olabilecek kazalara engel olmak amacıyla o kavşağı daha düzenli bir hale getireceğim. Üçüncüsü ise mahalledeki ara sokaklarda olan yamalı yolları düzeltmek. Tabii bunlarla kalmayacak asla mahallem için çözümlerimi düzenlemeye ve sıkıntıları yerinde görmeye gayret ediyorum. Özellikle vatandaşlarla yüz yüze konuşup sıkıntıları birinci ağızdan dinleyerek daha iyi yol alacağımızı düşünüyorum.

Muhammet Akduman: Tepeköy Mahallesi, benimle altın dönemini yaşayacak

ÖĞRENCİ TEMSİLCİSİ PROJESİ OLUŞTURMAK İSTİYORUM”

Mahalledeki vaadlerimden bahsedecek olursam başta Tepeköy Mahallesi’nin tertip ve düzeni için ilgili kurumlarla görüşüp sıkıntıları gidermek. Bir diğer projem ise, malumunuz üniversite çevresinde bir mahalleyiz benim de isteğim öğrencilere yardımcı olmak. Bu noktada yapmak istediğim şey de Öğrenci Temsilcisi Projesi oluşturmak. Zor durumda olan öğrencilerimize maddi manevi destek vermek. Tepeköy Mahallesi’ne ait vatandaşların kullanımına sunmak üzere düğün ve cemiyet toplantıları için yer yaptırmak. Mahallemizin sınırları içerisinde yer alan yeşil alanlarımızı halkın kullanabileceği, dinlenebileceği mekanlar haline getirmek. En önemlisi de insanlar arasında ayrım yapmadan adaletli, dürüst, saygılı hizmet sunarak yaşanabilir ve düzenli Tepeköy oluştrmak.

Mevcut mahalle muhtarına neden rakip oldunuz, bu konuda sizi aday olmaya iten sebepler nelerdi?

TEPEKÖY MUHTARLIĞIN ALTIN DÖNEMİNİ YAŞAYACAK

Şöyle ki mahallemin gençlerinin bana fikir vermesi ve mahalleme hizmet etmeyi evvelinden beri sevmem beni aday olmaya iten sebeplerden. Zaten muhtar adayı olmadan da hizmet ediyordum. Neden rakip oldunuz sorusuna gelince de eksikleri ve yapılmayan şeyleri görmek beni aday olmaya itti. Zaten dediğim gibi yapıyordum ama bu işi resmiyete dökmek istedim. Ve iddia ediyorum eğer kazanırsam, Tepeköy deyimi yerindeyse altın dönemini yaşayacak.

Muhammet Akduman: Tepeköy Mahallesi, benimle altın dönemini yaşayacak

Tepeköy seçmenleri açısından kendinizi şanslı hissediyor musunuz?

HALKIN İSTEĞİ BİZİM PROJEMİZDİR”

Kendimi bu konuda açıkçası şanslı hissediyorum. Gezdiğim zaman vatandaştan aldığım tepkiler oldukça olumlu yönde bu da beni oldukça sevindiriyor, inanıyorum ve başaracağımı düşünüyorum. Vaadlerim yapmak istediklerim belli, tamamen vatandaşın yararına işler başarıp mahallemizdeki sorunları ivedilikle çözerek bunu kanıtlamış olacağım. Artık halk genç, halden anlayan kişilerin muhtar olmasını istiyor. Önceleri gibi siyasetle bu iş artık yürümüyor, halk oldukça bilinçlendi.

Muhammet Akduman: Tepeköy Mahallesi, benimle altın dönemini yaşayacak

“MUHTARLIKTA SİYASET OLMAZ”

Siyaset değil hizmet istiyorlar. Ve bölgemiz sınırları içerisinde oldukça fazla göç almaya da başladık nüfusumuz gittikçe artıyor. Muhtarlıkta siyaset olmaz, olmamalıdır da. Aynı zamanda halkın sorunları sadece dilekçe vererek çözülmez. Sorunlara karşı çözüm istemenin yolları vardır, daha ısrarcı olunması lazım. Eğer ısrarcı olunmuyor, siyaset yapılarak ilerleniyorsa o mahalle hizmet alamamaya mahkumdur. Biz, ekibimizle beraber mahallenin büyük küçük demeden bütün sorunlarını dinleyip, bunların arkasında durarak çözüme ulaştıracağız. Elimizden geleni yapıp sözü halkımıza bırakacağız.

Muhammet Akduman: Tepeköy Mahallesi, benimle altın dönemini yaşayacak

20 Oca 2024 - 14:34 -

Mahreç  Yağmur Ertürk