Gayrimenkul gelirlerinde yeni düzen başlıyor

Her yıl mart ayında yıllık gelir vergisi beyanı olup mesken ve işyeri kira gelirlerinin beyanı da bu gelir unsurlarından biridir. Ancak, bu yıl kiracılara çapraz mutabakat sistemiyle eksik bildirimin önüne geçilmesi hedefleniyor.

İdare kira gelirlerinin tespiti ve doğru beyan edilmesini sağlamaya yönelik yeni bir çalışma başlatmış bulunuyor. Maliye tarafından, mülk sahiplerinin kira gelirlerinin doğru beyan edilip edilmediğinin tespitine yönelik kiracılardan bilgi toplanmaya başlandığı duyuruldu.

Bakanlık, 1 Mart'tan itibaren kiracılara bilgi formlarını dijital olarak doldurma imkânı tanıdı. E-Devlet şifresi ile de gerekli bilgilere erişim sağlanabiliyor,yaklaşık 4,5 milyon konutun analiz edildiği tahmin ediliyor.

Kira gelirlerinin beyanı tahsil esasına dayanmakta olup 2023 yılında toplu veya düzenli aylar şeklinde alınan kiralar 2024 yılı mart ayında internet üzerinden https://hazirbeyan.gib. gov.tr sistemiyle e-devletle giriş yaparak veya ilgili vergi dairesine beyan yoluyla bildirilmesi gerekiyor. İlgili döneme ait çıkan vergi mart ve temmuz aylarında 2 eşit taksit şeklinde ödenmesi gerekiyor.

Kira gelirinin beyanında 2023 yılı için mesken geliri istisna tutarı 21.000 işyeri geliri istisna tutarı 150.000 olarak belirlenmiştir. İlgili mükellefler bu tutarı aşan kısım üzerinden vergilendirilecektir.Tutarı aşmayan gelirler için ek bildirim zorunluluğu bulunmamaktadır.Konut ve iş yeri kira gelirinin birlikte elde edilip beyan edilmesi halinde, istisna sadece konut kira gelirine uygulanır. İş yeri kira gelirine istisna uygulanmaz. Bir konuta birden fazla kişinin ortak olması halinde, bu konuttan elde edilen kira gelirlerinin vergilendirilmesinde, 2023 takvim yılı için belirlenen 21.000 TL’lik istisna tutarı her bir ortak için ayrı ayrı uygulanacaktır. Bir mükellefin birden fazla konuttan kira geliri elde etmesi halinde istisna tutarı kira gelirleri toplamına bir defa uygulanacaktır.

Zamanında beyan edilmeyen veya eksik beyan edilen kira gelirlerinin, beyan döneminden sonra yapılacak vergi denetimleri ve çapraz kontroller sonucu tespit edilmesi durumunda, istisna avantajından faydalanılmayacağı gibi zamanında tahsil edilmeyen vergiler gecikme faizi ile cezalı olarak tahsil edilecektir.

Her yıl mükelleflerin öğrenmediği veya öğrenmek istemediği birkaç soruyu beraber cevaplayalım ;

1-Yurtdışında yaşıyorum, yurtdışında kira ödemem var Türkiye’deki gayrimenkul kazancımdan yurtdışında katlandığım kirayı gider yazarak beyannameden düşebilir miyim ?

-Tevkifata ve istisnaya konu olmayan gayrimenkul sermaye iratlarının tutarına bakılmaksızın beyan edilmesi gerekmektedir. Dar mükellef olduğunuzdan (çalışma veya oturma izni alarak altı aydan daha fazla bir süredir yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ) , yabancı ülkelerde ödediğiniz kira bedelleri Türkiye’de elde edilen kira gelirinden gider olarak indirim konusu yapılamaz.

2- Bilgisayar kullanamıyorum. Gayrimenkul sermaye iradı beyannamesini Vergi dairesine gidip verebilir miyim?

Bağlı bulunulan (ikametgâhın bulunduğu yer) vergi dairesine kâğıt ortamında elden, yada ikametgâh adreslerine bağlı kalınmaksızın herhangi bir vergi dairesinden verebilirsiniz.

3- Kiram aylık 20.000 TL. başka bir akrabamın banka hesabına yatırıyor,bir sorun yaşar mıyım?

Her bir konut için aylık 500 TL ve üzerinde, haftalık, günlük veya kısa süreli konut kiralamalarında ise 500 liradan az olması durumunda i tüm kiranın banka ve benzeri finans aracılığıyla alınması gerekir. İş yerlerinde ise iş yerini kiraya verenler ile kiracıların, kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerini banka ve benzeri finans kurumları aracılığıyla gerçekleştirmeleri gerekir.

Cezası; kiracı ve kiralayandan 2023 yılı için 1.900 TL den aşağı olmamak üzere, her kira için bankaya yatmayan kısmın % 5 idir.

4- Kiracım 2023 ve 2024 yılı kirasını 2023 yılında peşin olarak ödedi, Nasıl beyan edeceğim?

Kira geliriniz o yıla veya geçmiş yıllara ait olarak nakden veya aynen tahsil edilen kira bedellerinin tutarıdır. Gelecek yıllara ait olup peşin tahsil olunan kiralar, ilgili bulundukları yılların hasılatı sayılır. 2023 yılına ait olan kirayı 2024 yılı Mart ayında, 2024 yılına ait olan kirayı da 2025 yılı Mart ayında beyan etmeniz gerekir.

Bu yıl beyan alışkanlığı olmayan vergi dairesini bilmeyen mükelleflerin canı takip eden dönemlerde sıkılacak, tahsile dayalı kaynak arayışı ve parasal sıkılaşmaya giden idarenin bu konuda ciddi adımlar attığı ise ortada olup gerekli titizliği göstermek gerekmekte,

Ayrıca işyerlerinde stopajdan kaçmak adına yapılan ikiz sözleşmeler vergi kayıp ve kaçağına yol açmaktadır. Bunun sebebi ise işyerlerinde uygulanan stopaj gerçeğidir. İşyerlerinde stopaj uygulamasının kaldırılması ve kirayı doğrudan gider yazması halinde bu kaçağın önüne geçilebilir.

Tıpkı mesken uygulamasında olduğu gibi kirayı alan kiracının beyanına uymak durumunda kalacaktır.

Dijitalleşen dünyada daha butik daha az iş yükü olan vergi dairelerinin ve mükelleflerin olması dileğiyle

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halil Şen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Çayırova'da kime oy vereceksiniz?