KDV tebliği ile yapılan bazı önemli değişiklikler

Hazine ve Maliye Bakanlığı günceli yakalamak gelişen sektörleri desteklemek e-ticaret,kripto para ve dijital paralar konularına el atmış burada oluşacak olumsuzlukların önüne geçmek istemiş ilaveten parasal sıkılaşma politikasını bir ürünü olarak KDV2 beyanını ve ödeme süresini değiştirdiği gibi ödeme şartı getirmiştir.

49 ve 50 No’lu Tebliğlere istinaden konu başlıklarına bakacak olursak;

1-Kart, Şifre, Kod ve benzerlerinin yurtiçi veya yurt dışı temininde hangi aşamada fiilen para veya karşılığı belirli bir Ürün veya Hizmet teslim alındığında bu aşamada mal veya hizmeti satanın fatura düzenlemesi ve KDV uygulaması gerekmektedir. Yani kart, şifre ve kodlar, belirli bir ürün veya hizmetin karşılığını anında oluşturabildiği gibi, bunları çıkaranlar nezdinde ürün veya hizmet satın alınabilmesine yönelik sanal bir satın alma gücünü de temsil edebilmektedir.

Hemen kullanılmayan veya sonradan kullanılması mümkün olan bu aktivasyonlarda para veya mal hareketi bulunmuyorsa, KDV açısından vergiyi doğuran olay söz konusu olamayacağından, belge ve KDV söz konusu olmayacaktır.

Bu ürünlerin yurt dışından temini halinde, alıcı 2 No'lu KDV ile tevkifat yapmak zorundadır. Tabi ki doğal olarak ödeyeceği bu KDV’yi 1 No'lu KDV’de indirim konusu yapabilecektir.

Şayet bu ürünleri temininde aracılık yapan kişinin Türkiye’de gerçek Usulde KDV mükellefiyetini gerektiren bir durumu söz konusu değilse, bu durumda yurt dışındaki satıcı firma 3 No'lu KDV beyanı ile matraha isabet eden KDV’nin beyan edip ödemesi gerekmektedir.

2- Türkiye'de ikamet etmeyenlere özel fatura ile yapılan satışlar (Bavul Ticareti) KDV istisnasından yararlanmak için KDV dahil toplam 2.000,00 TL'lik tutar, 10.000,00 TL’ye yükseltilmiştir.

50 No’lu tebliğe istinaden mal ve hizmetlerde yapılan kısmi tevkifatta uygulanan asgari KDV dahil 2.000,00 TL’lık tevkifat sınırı, fatura düzenleme limitine çıkarılmıştır. Bu durumda 2024 yılı fatura düzenleme limiti 6.900,00 TL olduğundan, 01.03.2024-31.12.2024 tarihleri arası KDV dahil tutarı 6.900,00 TL’yi aşmayan mal ve hizmet alımlarında KDV tevkifatı yapılmayacaktır. Ancak gün içerisinde aynı mükellefe tevkifata konu birden fazla fatura kesildiği takdirde, 6.900,00 ulaşılan faturanın tamamı tutarından başlamak üzere, ondan sonra tevkifata konu kesilen tüm faturalarda tevkifat uygulanacaktır.

3- Sorumlu Sıfatıyla Beyan Edilerek Ödenen KDV’nin İndirimi

Bilindiği üzere 7491 sayılı kanunla 3065 sayılı KDV Kanununda yapılan değişiklikle, Ocak/2024 döneminden itibaren 2 Nolu KDV beyanı ile beyan edilen KDV’nin ödenmesi şartıyla indirim konusu yapılabileceği ve 2 Nolu KDV beyannamelerinin takip eden ayın 21. Günü sonuna kadar verilmesi ve bu beyan üzerine tahakkuk eden vergilerin 23. Günü sonuna kadar ödenmesi hüküm altına alınmıştır.

Ancak Maliye Bakanlığı yetkisini kullanarak 10.02.2024 tarih ve 164 No'lu VUK Sirküsü ile; 01 Şubat 2024 tarihinden itibaren verilecek 2 No'lu KDV beyannamelerinin verilme ve ödeme sürelerini takip eden ayın 25. Günü sonuna kadar uzatmıştır.

Bu durumda doğal olarak beyan ve ödeme, takip eden ayda olacağı için doğal olarak indirimin de bir ay gecikmeli olarak yapılmasına sebebiyet vermiş olacaktı. Ancak yine Maliye Bakanlığı yetkisini kullanarak, 2 no'lu KDV beyanının kanuni süresinde verilmesi ve kanuni süresinde ödenmiş olması kaydıyla, beyannamenin ait olduğu dönemde indirim konusu yapılmasını uygun bulunmuştur. Örneğin; 2024/Ocak ayında tevkif edilen 100.000,00 TL KDV, 24.02.2024 tarihinde beyan konusu yapılmış ve 25.02.2024 tarihinde ödemiştir. Bu durumda mükellefin normal şartlarda bunun 2024/Şubat döneminde indirim konusu yapılması gerekir. Ancak Maliye Bakanlığı yetkisini kullanarak, süresinde ödenen bu verginin 2024/Ocak döneminde de indirim konusu yapılabileceğini uygun bulmuştur. Ödeme kısmi yapılmış ise, ödenen tutar kadar indirim konusu yapılabilecektir. Örneğin mükellef bu verginin 50.000.00 TL’sını 25.02.2024 tarihinde ödemiş ve kalan 50.000,00 TL’yi 28.02.2024 tarihinde ödemiştir. Bu durumda mükellef dilerse 50.000,00 TL’sını Ocak/2024 döneminde indirim konusu yapabilecektir. Diğer 50.000,00 TL’sını en erken 2024/Şubat ayında indirim konusu yapabilecektir. Çünkü son ödenen tutar, Şubat ayında indirim hakkı verse dahi, KDV indirimi takip eden yılın sonuna kadar yapılabileceğinden, herhangi bir nedenle bu hakkı devam edecektir.

Özetle yapılan değişikliklerin oyun kodu, e-pin ve dijital paralar yönüyle vergisel açıklık getirmekle beraber KDV2 yönüyle beyan sürelerinin değişmesi ödeme şartı gibi değişiklikler ise mesleki bir külfettir. Mükelleflerin daha kolay anladığı bir vergi sistemi ve meslek mensuplarını anlayan, yardımcı ve işini kolaylaştıran olan bir düzene uyanmak dileğiyle….

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halil Şen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Çayırova'da kime oy vereceksiniz?
Tüm anketler