Salı, 13 Nisan 2021
.
.
Kültür-Sanat Magazin Güncel

KOKPİT Koleji Uzaktan Eğitimde Kendi Sistemini Kurdu

Anasınıfından liseye kadar eğitim veren Kocaeli’nin ilk ve tek Havacılık Koleji KOKPİT, pandemi dönemini kendi kurduğu sistem sayesinde canlı eğitimlerle geçirdi, yüz yüze eğitim için de tüm önlemleri aldı.

Tarih
KOKPİT Koleji Uzaktan Eğitimde Kendi Sistemini Kurdu

Eğitime gönül vermiş üç girişimci tarafından ilimize kazandırılan KOKPİT Havacılık Koleji, henüz iki yıl önce açılmasına rağmen pandemi sürecini başarıyla yöneterek tüm dikkatleri üzerine çekti. Küresel salgın nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilmesinin ardından hızlıca aksiyon alan, kendi sistemini kurup okulu uzaktan eğitime hazır hale getiren Kokpit Koleji, hem kesintisiz eğitim vererek öğrencilerini mağdur etmedi hem de yaptığı yazılımla online eğitim konusunda alt yapısı hazır olmayan diğer okulların imdadına yetişti.

KENDİLERİ İMAL ETTİ

Eğitimci kökenli Halil Arkın Sevukten, Uğur Temel ve Özer Büker yönetimindeki Kokpit Koleji salgınla mücadele kapsamında okulun giriş kapısına dezenfeksiyon tüneli kurdu. Okulun ‘Tasarım Teknoloji Bölümü’ personeli tarafından imal edilen dezenfeksiyon tüneline ek olarak temiz sınıf ve temiz materyal üzerine tüm önlemler de alındı. Okulların açılmasıyla birlikte ozon cihazıyla dezenfeksiyon işlemini gerçekleştirecek olan Kokpit Koleji, hem öğrencileri hem de eğitimci ve idari kadroyu günlük olarak sağlık kontrolünden geçirecek.

MASKELER YAPTIRILDI

Bu kapsamda okula giren herkesin ateşi ölçülecek, ellerini dezenfekte etmeleri sağlanacak. Okul yönetimi ayrıca öğrencilere özel olarak yaptırdığı yıkanabilir maskeleri dağıtacak. Pandemi sürecinde okul yönetiminin en çok üzerinde durduğu konulardan biri de bağışıklık sistemini güçlendirmek. Salgınla mücadele edebilmenin ilk koşulunun ‘güçlü bağışıklık sistemi’ olduğunu bilen, bunun için de doğru beslenmenin şart olduğuna inanan okul yönetimi bu konuda da tüm hazırlıklarını tamamladı.

PANDEMİYE GÖRE BESLENME

Okulda bağışıklık sistemini güçlendirici gıdalara ağırlık vereceklerini söyleyen kuruculardan Halil Arkın Sevukten, “Aslında pandemi öncesinde de doğru beslenme yöntemlerini uyguluyorduk. Kendi yoğurduğumuzu kendimiz mayalıyor, öğrencilerimize taze sıkılmış portakal suyu içiriyorduk. Yemeklerde dondurulmuş ürün kullanmıyor, taze sebze ve meyvelerden yararlanıyorduk. Yine aynı yolu izleyeceğiz, diyetisyenimiz ve uzman ekibimizin katkılarıyla bağışıklık sistemini güçlendirecek besinlere ağırlık vereceğiz” dedi.

KONTENJANIN YARISI

Daha iyi eğitim verebilmek için okulu kurdukları gün itibariyle kendilerine tanınan kontenjanın yarısı kadar öğrenci almayı kararlaştırdıklarını söyleyen Halil Arkın Sevukten, “Normalde sınıfların 24 kişilik olması gerekiyor ancak biz daha önce anasınıfı, ilkokul ve ortaokulda maksimum 16 kişilik sınıflar oluşturmuştuk. Kendi çocuklarımızı nasıl yetiştirmek istiyorsak okulumuzda da bunu yapıyoruz. Bu yüzden pandemi döneminde bizim için değişen bir şey olmadı, biz zaten kontenjanın yarısı kadar öğrenci alıyorduk. Okulumuzun kontenjanı 1115 ama biz 500 öğrenciyi geçmeyi düşünmüyoruz. 4 bin metrekarelik bahçemiz var 10 metrekareye bir öğrenci düşecek şekilde kayıt alacağız” diye konuştu.

ONLİNE SİSTEM KURDULAR

Uzaktan eğitime geçildiğinde kendi sistemlerini kurduklarını ve bunun büyük artılarını yaşadıklarını söyleyen kuruculardan Özer Büker, “Piyasada kullanılan sistemlerden çok farklı bir online ders platformu kurduk, sadece bizde var. Öğrenciler sisteme şifreyle giriyor, aylık ya da haftalık ders programını görebiliyor. Bütün öğrenciler kamerayı açtıktan sonra ders başlıyor. Öğretmende akıllı tahta modülü var, video, ses ve yazışma yapılabiliyor. Öğrencinin gözünün içine bakarak ders anlatıyor, soru soruyor. Öğretmen ile öğrenci etkileşim halinde, interaktif ders işleniyor.

 

SİSTEMİ SATMAYA BAŞLADILAR

Öğrencilere de ekran kullanımı yetkisini veriyoruz, tahtaya kalkmış gibi soru çözebiliyor. En önemlisi de bütün dersler kameraya çekiliyor, öğrenci dersi kaçırırsa kaydına ulaşabiliyor, dilediği kadar izleyebiliyor. Diğer alt yapılar dersi kaydetmez. Biz bu sisteme mart ayında geçtik, 24 Mart’tan beri online eğitim veriyoruz. Hatta online eğitimimizi satıyoruz. Zincir bir marka yazılımı çok beğendi, satın aldı, şimdi kendi okullarında bizim sistemimizi kullanıyor. Bu konuda öncü olmak bizi hem gururlandırdı hem de mutlu etti” şeklinde konuştu.

UÇAK BAKIM BÖLÜMÜ AÇILDI

Minik Kanatlar Anasınıfı, Küçük Kanatlar İlkokulu, Genç Kanatlar Ortaokulu ile lise düzeyinde Sivil Havacılık ve Tasarım Teknolojileri bölümlerini bünyesinde barındıran Kokpit Koleji’ne son olarak ‘Uçak Bakım Bölümü’ de eklendi. Kokpit Koleji’nden mezun olan bir öğrenci, bu bölüm sayesinde uçak bakım teknisyen yardımcısı olarak işe girebiliyor. Bu bölüm mezunları 3 yıl çalıştıktan sonra uçak bakım teknisyeni olabiliyor. Uçak bakım bölümünü bitiren bir öğrenci üniversitelerin makine, mekatronik, enerji sistemleri ve otomotiv mühendisliği bölümlerine MTOK kontenjanı sayesinde çok daha kolay girebiliyor.

 

KOKPİT-KOKPİT Koleji’nin kampüsü toplamda 6 bin 470 metrekarelik bir alana sahip. Kampüse ait toplamda 4 dönümlük iki ayrı bahçe bulunuyor. Kampüsün arkası doğa, önü ise deniz manzaralı.

 

SİMÜLATÖR- Kokpit Koleji’nin simülatöründe öğrenciler uçuş pratiği yapıyor.

TÜNEL-KOKPİT- Koleji’nin girişindeki dezenfeksiyon tüneli ‘Tasarım Teknoloji Bölümü’ personeli tarafından imal edildi.

DRONE EĞİTİMİ- Okulun tüm öğrencilerine drone kodlama eğitimi ve İHA (İnsansız Hava Araçları) eğitimi veriliyor.

BAL- Öğrenciler okulun bahçesinde arıcılık da yapıyor, bal üretimini takip ediyor.

YUMURTALAR- Okul bahçesindeki kümeslerden her sabah toplanan yumurtaları öğrenciler afiyetle yiyor.

Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE