CHP Körfez için YSK’ya başvuracak!

Kocaeli haber - CHP Kocaeli, Körfezde'ki seçim sonuçlarına önce ilçe, ardından il seçim kuruluna itiraz etmişti. İl başkanı Sarı bugün İl seçim kurulunun verdiği kararı açıkladı. Sarı konuşmasında, “Bizim hukuk ve adalet mücadelemiz devam ediyor. Yüksek seçim kurulunda devam ettireceğiz” dedi

CHP Körfez için YSK’ya başvuracak!
CHP Körfez için YSK’ya başvuracak!
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli son dakika Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli İl Başkanı Bülent Sarı, CHP’nin Körfez Adayı Tayfun Balıkçı ile bugün basın toplantısı düzenleyerek İl seçim kurulunun verdiği kararı açıkladı. Toplantıya CHP Kocaeli Milletvekilleri Harun Özgür Yıldızlı, Muhip Kanko, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İzmit İlçe Başkanı Gökhan Ercan ve partililer katıldı.

CHP Körfez için YSK’ya başvuracak!

“SEÇİMLER FLAŞLARLA YAPILDI”

Sarı konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “İlçe ve il seçim kuruluna itiraz ettik. İkisine de ret geldi. Şu anda biz kazanmış olsak ak parti itiraz etmiş olsaydı sandıklar 3’üncüyü sayılıyor olacaktı. Çoğu ilçede her itirazları kabul edildi. Maalesef ki bizim hukuk ve adalet mücadelemiz devam ediyor. Yüksek seçim kurulunda devam ettireceğiz. 31 Mart akşamı hepiniz görev yaptınız. Birçoğunu elektrik kesintisi hakkında haber yaptınız. Biz 31 mart akşamı 5 – 5 buçuk civarında elektrik kesintisini öğrenince milletvekillerimizle körfez gidip takip ettik. İlk itirazlarımızdan biri elektrik kesintisiydi. Seçimin güvenliğini etkilemiştir. Sayımlar flaşlar ile yapılmıştır. Bu anlamda tutanak bile tutulacak bir ortam bulunmamıştır. Buna da ret geldi.

CHP Körfez için YSK’ya başvuracak!

“BÜYÜKŞEHRE OY KULLANABİLİR İLÇEYE KULLANAMAZ”

Oy çuvallarının mühürsüz oluşu. İki şekilde mühürlenir. Oylar çuvala koyulurken ardından tutanak konur ev mühürlenir. Maalesef ki orada ki manzarayla karşılaştığımızda fotoğraflanıp delileriyle seçim kuruluna verildi. Oylar hep yerde ve dökülüyordu ve toplanıyordu. Yolda açılmış. Bu şekilde çuvalların mühürsüz olarak geldiğini gördük buna da itiraz ettik. En önemli noktalardan biri kamu görevlilerinin Körfez’de oy kullanması. O ilçende yaşamayan kamu görevlisi sadece büyükşehre oy kullanabilir ilçeye kullanamaz. Ama maalesef il seçim kurulu tespit etmiş bizim itirazımızı belirtmiş yinede ciddi sayıda bu anlamda kullanılmış. Bunların da en önemli noktası kamu görevlilerin oy kullanması etkileyen huşulardan biri. Bu durum seçimin iptaline gitmesi.

CHP Körfez için YSK’ya başvuracak!

“KÖRFEZ HALKININ YÜZÜNE BAKACAK BİLMİYORUZ”

4’üncü itirazımızda 5 bin 104 tane geçersiz oy var. Yüzde 5’e tekabül ediyor. Bin 395 farkın yönünü değiştirecek bir fark. Bizim istediğimiz bu kara bulutların ortadan kaldırılması. İlçe seçim hakiminin geçmişte hangi partili olduğuna da bakmıyoruz. Ama belediye başkanı halen daha belediyede kazandık diye açıklama yapamıyor ilçe binasında yapıyor. Şaibeli belediye başkanı olmaması için kendisine öncelikle kendisinin istemesi lazım demiştik. Körfez belediye başkanının bu sayımı kendisinin istemesi lazım. Körfez halkının iradesine bir gasp var burada. 5 yıl boyunca Körfez’e başkanlık yapacak biri nasıl Körfez halkının yüzüne bakacak bilmiyoruz.

CHP Körfez için YSK’ya başvuracak!

“SEÇİMİN OYLARI TEKRAR SAYILMALI”

Biz bu mücadeleyi yüksek seçim kurulunda itirazlarımıza devam ettireceğiz. Körfezimizin oylarına sahip çıkacağız. Tayfun Başkanımıza sonuna kadar sahip çıkacağız. Genel merkezimizle irtibattayız. Hukukçu arkadaşlarımız çalışmalarına devam ediyor. Van’da da yaşandığı gibi burada da aynısını yaşıyoruz. Şu an da seçimi biz kazanmış olsaydık şu anda üçüncü veya dördüncüye sayılıyor olurdu. Adaletli bir şekilde karar sayılması veya seçimin tekrarlanması tek isteğimiz. O kazanmış bu kazanmış değil körfez halkının iradesine sahip çıkmaktır. Ne çıkarsa bizde alkışlarız. Ama seçimin oyları tekrar sayılmalı.

CHP Körfez için YSK’ya başvuracak!

“TARİHE GEÇECEKTİR”

Kamu görevlilerinin oy kullanması haksız ve adaletsiz bir ortam yaratmıştır. Seçimin tekrar edilmesi anlamını taşır bu. Onlar buna yanaşmayacaktır. Ama körfez halkının yüzüne bakamazlar orada gezemezler. 5 yıl boyunca hak etmediği şekilde belediye başkanlığını kazanmış olarak tarihe geçecektir. Önlenmesi için mücadele edeceğiz. 31 Mart’tan bu yana Körfez’de sokakta olan herkese teşekkür ediyorum. Belediye başkanlarımız seçim kazandı sevinemediler onlara da teşekkür ediyorum. Sonuna kadar takipçisi olacağız.”

04 Nis 2024 - 15:37 - Siyaset