CHP Körfez’de seçimin yenilenmesini istiyor

Kocaeli haber - Körfez Belediye Başkanlığı için itiraza devam eden CHP, yaşanan elektrik kesintileri, Anadolu Ajansı tarafından bağımsız adayın 2 bin olarak açıklanan oy sayısının bir anda 367’ye düşmesi gibi  nedenlerle seçimin yenilenmesini istiyor

Kocaeli son dakika - 31 Mart yerel seçimlerinin sonucunun açıklanamadığı ve tartışmaların devam ettiği Körfez’de, İlçe Seçim Kurulu’nun verdiği ret kararı sonrasında İl Seçim Kurulu’na bu kez itiraz başvurusu yapılıyor. İlçede seçimlerin tekrarlanması istenirken, gerekçe olarak da yaşanan elektrik kesintileri, Anadolu Ajansı tarafından bağımsız adayın 2 bin olarak açıklanan oy sayısının bir anda 367’ye düşmesi, gelen sandıkların mühürlerinin bozuk olması, Yukarı Hereke oylarının çok geç gelmesi gibi nedenlere dayandırılıyor.

SALONA KİMSEYİ SOKMAYACAKLAR

Dün akşam geç saatlere kadar devam eden İlçe Seçim Kurulu toplantısı sonrasında olumsuz karar açıklanmıştı. 21.30 sıralarında yapılan ret kararı açıklaması sonrasında İstanbul’dan gelen avukatlarla birlikte bu kez İl Seçim Kurulu’na başvuru yapma kararı alındı. Bu karar sonrasında Körfez Ticaret Odası’nda toplanan CHP ve AK Parti gurupları binadan ayrılırken, Mustafa Efe Salonu’nda toplanan oy sandıklarının güvenliğini sağlamak amacıyla nöbet tutulmaya başlandı. Üçer saatlik nöbetleri guruplar halinde tutan partililer, kesin sonuç açıklanana kadar bunu devam ettireceklerini ve salona kimseyi sokmayacaklarını söylediler.

“BU ŞAİBE ORTADAN KALDIRILMALIDIR”

Bu arada sosyal medya savaşı da başladı ve yapılan paylaşımlarda elektrik kesintileri ön plana çıkartılarak oyların sayılması, ya da seçimlerin tekrarlanması istendi. CHP adayı Tayfun Balıkçı, sonuna kadar mücadele edeceklerini belirterek, “Bağımsız adayın 2 bin olan oyları bir anda 367’ye düşüyor ve Şener Söğüt’ün oyları da hızla artıyor. Burada bir oyun döndüğünü anlamak için çok şüpheci olmaya gerek yok. Seçimi benim kazandığım saatler sonrasında elektrik kesintileri başlıyor ve bir anda sandıklardan gelen sonuçlar değişiyor. Kesinlikle seçim yenilenmeli ve bu şaibe ortadan kaldırılmalıdır” dedi.

02 Nis 2024 - 11:54 - Siyaset