Ölüm yolunda akıl almaz ihmal

Kocaeli haber - 3 hafta önce mıcır yüklü bir kamyonun, 3 gün önce de vincin frenlerinin patlaması sonucu uçtuğu ve iki kişinin öldüğü İlimtepe hacı Osman Yolunda, akıl almaz ihmal ve uygulamalar şok yaşattı. Vatandaşlardan gelen talepler sonrasında yolun kapatılmasını gündeme taşımak isteyen İYİ Parti Körfez Belediye Meclis Üyesi aday adayı Fırat Türker, gördükleri karşısında gözlerine inanamadı

Ölüm yolunda akıl almaz ihmal
Ölüm yolunda akıl almaz ihmal
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli son dakika - Kullanıma açıldığı günden bu yana 7 kişinin çeşitli zamanlarda meydana gelen kazalarda öldüğü ve halk arasında ölüm yolu olarak anılan İlimtepe çıkışında, hem aşağıda, hem de girişte beton engeller olması gerekiyordu. Ayrıca, İlimtepe girişinde dikkat çekmek için uyarı tabelaları bulunuyordu. Gelen şikayetler üzerine yol güzergahında inceleme yapan Fırat Türker, ilk olarak İlimtepe girişine gitti. Burada olması gereken beton bariyerlerin yolun kenarına dizildiğini gören Fırat Türker, bu ihmale isyan ederken, normalde yolun iki tarafında da olması gereken uyarı tabelalarından birisinin kenara atıldığını gördü. Yaklaşık 4 yıldır tartışılan, kapatılması istenen yolda, bölgedeki Toki inşaatlarına malzeme taşıyan hafriyat ve malzeme kamyonları için beton bariyerlerin kaldırıldığı, tabelanın da kenara atıldığı iddia edilirken, Fırat Türker bunun hesabının sorulması gerektiğini söyledi.

Ölüm yolunda akıl almaz ihmal

ÖNCELİK PARA OLMUŞ

Fırat Türker, gördükleri karşısında şok olduğunu belirterek, “Burada insanların canı gidiyor ama her zaman olduğu gibi öncelik para, öncelik kestirme yollar olmuş. Yolu bilmeyen kamyon ve büyük araçların uyarılması için tabelalar konulmuş ve ama birisi fazla gelmiş gibi kaldırılıp yol kenarına atılmış. Büyük araçların geçişine engel olması gereken beton bariyerler ise aylar öncesinden kenara alınmış ve yol resmen açık hale getirilmiş. Ölüm yolu diye anılan Hacı Osman Mahallesi çıkışında bu ve benzeri ihmaller nedeniyle 7 can gitti, sakat kalan insanlar oldu. Yolun inişinde yer alan evlerde oturan vatandaşlar her gün korkuyla yaşıyorlar. Bir kamyon tepelerine düşer mi, sokakta oynamaya çıkan çocukları ezilir mi diye endişe içindeler. Burada gördüm ki insanların hayatı, endişesi ilçeyi yönetenlerin umurunda değil. Yasak tabelasını kaldıranlardan, beton bariyerleri kenara atanlardan hesap sorulmadıkça hiç bir şey düzelmez. Bunu kim yaptıysa, kim izin verdiyse, kim göz yumduysa hesap sorulmalıdır. İnsan hayatı bu kadar ucuz, yasakları yok saymak bu kadar basit olmamalıdır” dedi.

Fırat Türker, kamyonların uçtuğu noktada asfaltların dahi parçalandığını görerek, “Burada resmen can pazarı yaşanmış. Önlem almakta çok geç kalındığı için 3 hafta önce parçalanan demir bariyerler onarılmayınca, 3 gün önce yaşanan kazada da buraya düşen araç hiç takılmadan uçmuş. Peş peşe ihmaller zinciri var. Oysa bu yol hiç açılmamalıydı, resmen mühendislik hatası var ve her kes durmuş aşağı uçan araçları, giden canları seyretmiş” dedi.

Ölüm yolunda akıl almaz ihmal

ÖNLENİLEBİLİRDİ

Fırat Türker, alınabilecek önlem olduğunu sözlerine ekleyerek, “Burada ilk önce yöneticiler insan hayatına öncelik vermeliler. Benzeri sorun İzmit’te Santral Yokuşu’nda vardı ve girişe konulan bariyerlerle büyük araçlar engellendi. Burada da girişlere konulacak zincirli ya da demirli engel, otomobil ile hafif ticari araçlar dışındaki vasıtalara engel olacaktır. Fakat, beton bariyerlerin bile kaldırılmasına göz yuman zihniyetin, kamyonlara engel olacak bu uygulamayı yapacaklarını düşünemiyorum. 1 Nisan sabahı İnşallah belediye bizde olacak ve yapacağımız ilk işlerden biri ölüm yolunda gereken önlemleri almak olacaktır. Yol tamamen kapatılıp, yeni den zemin düzletilmesiyle rampa eğimi azaltılarak yapılmalı ya da küçük araçlar dışındaki vasıtaların geçişine kalıcı önlemlerle izin verilmemeli. Buradan vatandaşlara söz veriyorum, konunun kesinlikle takipçisi olacağız” dedi.

Ölüm yolunda akıl almaz ihmal

31 Oca 2024 - 20:56 - Güncel