Kedi dostlarımız hakkında bunları biliyor muydunuz?

Kocaeli haber - Sokaktaki sevimli dostlarımızdan olan kedilerin genel özelliklerini biliyoruz fakat bu özelliklerini hiç duymadınız. Kediler de rüya görebiliyor

Yağmur  Ertürk
Yağmur Ertürk Tüm Haberleri

Kocaeli son dakika - Patili dostlarımız hakkında bilmeniz gereken ve öğrenince sizi şaşırtacak bilgileri sizler için derledik.

KEDİLER DE RÜYA GÖRÜYOR

Kedilerde tıpkı insanlar gibi uyuduklarında düş görebilirler. 1954 yılında Fransız nöroloji alanı bilim adamı Michel Jouvet ve çalışma arkadaşlarının kedilerin uykularında rüya bölümü olan rem bölgelerine müdahale ederek kedilerin kafalarını kaldırdıklarına, avlanırken yaptıklarını hareketleri sergilemelerine ve şahit olmuşlardır.

RUH SAĞLIĞIMIZA İYİ GELİYOR

Yapılan araştırmalara göre kediler;

• Kalp krizi riskini düşürme,

• Baş ağrısını giderme,

• Kemik ve eklem ağrılarını azaltma,

• Tansiyonu dengeleme, gibi faydalarının yanı sıra ruh sağlığımıza da iyi geliyor. Yapılan araştırmalar kedilerin depresyonu önledikleri yönünde.

KEDİLER BUNLARI ASLA YEMEZ

Tam olarak bilinmeyen nedenlerden dolayı, kediler, turunçgillerin (portakal, limon, mandalina vs.) kokularından gerçekten hoşlanmazlar. Aynı zamanda salatalıktan da son derece korkarlar. Uzmanlar kedilerin salatalığı yılana benzettiği için korktuğunu iddia ediyor.

KÖPEKLERDEN DAHA AZ AKKILLI OLSALAR DA…

Kedilerin zeka düzeyi köpeklerden daha düşük olsa da bu sevimli canlılar karmaşık problemler çözme konusunda köpeklerden daha başarılıdırlar. Bir kedi ömrü boyunca bir ipad’den daha fazla bilgi depolayabilir.

28 Oca 2024 - 19:50 - Güncel

Mahreç  Yağmur Ertürk