Pekmez tüketmek soğuk algınlığı riskini azaltıyor

Kocaeli haber - Havaların soğumasıyla artan soğuk algınlığı vakalarına karşı uzmanlar dengeli ve düzenli beslenmeye aynı zamanda bağışıklık güçlendirici besinlerin tüketilmesine dikkat edilmesini öneriyor. Soğuk hava denince akla ilk gelen besinlerden pekmezin faydaları saymakla bitmiyor

Yağmur  Ertürk
Yağmur Ertürk Tüm Haberleri

Kocaeli son dakika - Pekmez, çeşitli meyve sularının kaynatılması ve yoğunlaştırılmasıyla elde edilen doğal bir tatlandırıcıdır. Ancak birçok konuda insan sağlığına oldukça faydalıdır. Soğuk günlerde vatandaşların vazgeçilmez besini olan pekmezi yakından tanıyalım.

BAĞIŞIKLIK DENİNCE PEKMEZ

Pekmez, kansızlığa iyi gelen, bağışıklığı güçlendiren, osteoporoz riskini azaltan, sindirim sistemini düzeltmekle birlikte obezite, depresyon, cilt ve kemik sağlığının iyileşmesi konusunda oldukça faydalı bir besindir. Bunlarla birlikte saç sağlığı konusunda da etkili. Vitamin ve mineral deposu pekmez her yaştan kullanım için uygun ve etkili.

HANGİ PEKMEZ DAHA FAYDALI?

Başta dut pekmezi olmak üzere andız, keçiboynuzu, üzüm, harnup ve karadut pekmezi olmak üzere pekmezin sık tüketilen çeşitleri vardır. Özellikle günlük kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum ihtiyacını karşılayabilen dut pekmezi, kansızlığa iyi gelen, soğuk algınlığı etkilerini azaltan, enerji veren, karaciğeri güçlendiren ve kan dolaşımını dengeleyen sağlıklı bir besin kaynağıdır.

YAN ETKİLERİNİ DE UNUTMAYALIM

Rafine şeker konusunda iyi bir örnek olan pekmez, özellikle diyabet hastalarının dikkatli tüketmesi gereken bir besindir. Yüksek şeker içeriği nedeniyle fazla tüketilmesi diyabet hastalarını olumsuz etkileyebilir. Ayrıca pekmez dışkı sorunlarıyla birlikte ishale de sebebiyet verebilir. İrritabl bağırsak sendromu veya diğer sindirim problemleri yaşayan kişiler de pekmezi tüketirken dikkatli olmalıdır.

28 Oca 2024 - 15:34 - Sağlık

Mahreç  Yağmur Ertürk