20 bin Uzman Çavuş hakkını arıyor

Kocaeli haber - TSK’da en az 7 yıl hizmet vermiş 20 bin Uzman Çavuş hakkı verilmeyerek mağdur ediliyor. ATAUZDER Genel Başkanı Mustafa Gündeşli, siyasi parti genel başkanları ile bir araya gelerek kamu kurum ve kuruluşlarına atanma hakkını arıyor

20 bin Uzman Çavuş hakkını arıyor
20 bin Uzman Çavuş hakkını arıyor
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli son dakika - Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) ayrılan ve en az 7 yıl hizmet vermiş Uzman Çavuşlar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu kapsamında, kamu kurum ve kuruluşlarına atanma hakkına sahip olmalarına rağmen bu hak verilmeyerek mağdur ediliyor. Atanamayan Uzmanlar Derneği (ATAUZDER) Genel Başkanı Mustafa Gündeşli, siyasi parti genel başkanları ve vekilleri ile bir araya gelerek haklarının verilmesi yönünde çalışma gerçekleştiriyor.

20 bin Uzman Çavuş hakkını arıyor

ATANMA HAKLARINA SAHİPLER


Uzman Çavuşların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri çerçevesinde yapılan atamaları 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5'inci maddesinin son fıkrası ile Uzman Erbaş Yönetmeliği hükümlerine göre yürütülmekte. “3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5'inci maddesinin son fıkrasında Uzman Erbaşların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 92'nci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için en az yedi hizmet yılını tamamlamış olmaları gerekir." denilmekte. Bu durumda Türk Silahlı Kuvvetlerinde en az 7 hizmet yılı süresini dolduran ve kendi isteği ile görevinden ayrılan Uzman Çavuşlar kamu kurum ve kuruluşlarının boş memur kadrolarına atanma hakkına sahip.

20 bin Uzman Çavuş hakkını arıyor

OLUMSUZ YANIT VERİLİYOR

2016 yılından önce göreve başlayan ve 2 yıl görev yapmaya mutakiben bırakmak zorunda kalan Uzman Çavuşlarda hak kaybına uğruyor. Uzman Çavuş kazanılmış hakları olmasına rağmen yıllardır kamuda memurluk kadrolarına atanamamakta.  Kamu kurum ve kuruluşları atanma taleplerine ‘Personel alımı yapmıyoruz, atanabileceğiniz boş kadromuz yoktur, hizmetinize ihtiyacımız yoktur, personel giderlerimiz fazladır’ şeklinde cevaplar vererek olumsuz yanıt veriliyor.

20 bin Uzman Çavuş hakkını arıyor

“İSTİHDAM SAĞLANMIYOR”

Konu hakkında konuşan Başkan Gündeşli, “Kanun maddesinde atanma hakkında sadece usul belirtilmiş Vatan ve Millet için sahada canını ortaya koyarak görev yapan Kahramanların Atanma taleplerinin kurumlarca kabul edilmesi yönünde herhangi bir açıklama olmaması nedeniyle ve atama takdirinin Kurumların inisiyatifine bırakılması sebebiyle kazanılmış hakkımız olmasına rağmen atanamıyoruz. Aynı üniforma altında terörle ve teröristlerle Kahramanca mücadele etmiş fakat Şehit ve Gazi olmuş Uzman Çavuslar 3173 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında; Şehit yakınları gazi ve gazi yakınları devletimiz tarafından yılın belirli aylarında kamu kurum ve kuruluşlarının boş memur ve işçi kadrolarına hak sahipliğinin tespitinden sonra kura ile atandırılarak istihdamları sağlanmaktadır” dedi.

20 bin Uzman Çavuş hakkını arıyor

“DEVLETİMİZ ELİYLE YAPILMASINI İSTİYORUZ”

Açıklamasını sürdüren Gündeşli, “Bu mücadele de bir şekilde sağ kalıp silah arkadaşlarının kanını yerde koymayan ilerleyen süreçte bir şekilde mesleğinden ayrılan Uzman Çavuşlar ise bir başlarına ellerinde bir kanun maddesi ile kurum kurum gezip atanabileceği atanma başvurusunu kabul edebilecek yer aramaktadır. Yaşanan mağduriyetin bitirilmesi ve kahramanların haklarının teslimi için bir defaya mahsus olmak üzere 3173 sayılı kanunda belirtilen atama şeklinde ya da 6191 sayılı kanuna tabi Sözleşmeli Erlerin kamuda istihdamı yönünde hazırlanan yönetmelik benzeri bir yönetmelik ile kamuda memuriyete atanmalarının devletimiz eliyle yapılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

20 bin Uzman Çavuş hakkını arıyor

05 Ara 2023 - 12:30 - Güncel