İzmit Belediyesi ile bir beton yapı daha anlam kazandı!

Dernekler Yerleşkesi kapısını 12 ilçenin derneklerine açtı.

İzmit Belediyesi ile bir beton yapı daha anlam kazandı!
İzmit Belediyesi ile bir beton yapı daha anlam kazandı!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

İzmit Belediyesi ile bir beton yapı daha anlam kazandı!İzmit Belediyesi ile bir beton yapı daha anlam kazandı!İzmit Belediyesi ile bir beton yapı daha anlam kazandı!Kocaeli’de bulunan 12 ilçenin tüm derneklerin ihtiyacını karşılayacak olan İzmit Belediyesi Dernekler Yerleşkesinin tanıtım toplantısı bugün ilk grup derneklerin katılımıyla gerçekleşti. Programda konuşan Başkan Hürriyet, “Yaptığımız her iş önce insanın hayatına dokunuyor, insana iyilik getiriyor ve tabi ki kentimizde de iyiliklerin kapısını açıyor” dedi

Kentte faaliyet gösteren dernek, oda ve sivil toplum kuruluşlarına kıymet veren İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in öncülüğüyle Necati Gençoğlu Kültür Merkezi artık Dernekler Yerleşkesi olarak hizmet verecek. Yıllardır kullanılmayan ve atıl bırakılan merkezi Kocaeli’deki 12 ilçe derneğinin faydalanabileceği çok fonksiyonlu bir yapıya çeviren İzmit Belediyesi bugün derneklerin ilk kısmını ağırladı. Başkan Hürriyet, Dernekler Yerleşkesi’nin tanıtım sunumunu gerçekleştirirken dernek yöneticileri merkezi çok beğendiklerini ifade ettiler.

HÜRRİYET, “HER BULUŞMA YENİ BİR BAŞLANGIÇ”

Alkışlar eşliğinde izlenen video sunumunun ardından tanıtım toplantısında konuşan Başkan Hürriyet, “Her buluşmamız yeni bir hizmetimizi açan bir başlangıç oluyor. Bu da bizi gururlandıran; yorulduk ama değdi değimiz buluşmalar. Çalışmalarımız artık meyvelerini verecek, sizlerin çalışmalarını kolaylaştıracak ve bu da kentimize daha fazla değer katacak. Doyduğumuz kent burası olduğu için bu kente hep birlikte iyilikler katacağız düşüncesiyle her yeni başlangıçta, her yeni projemizde çok mutlu oluyoruz. Çok onur duyuyoruz, gurur duyuyoruz. Çünkü biliyoruz ki yaptığımız her iş önce insanın hayatına dokunuyor, insana iyilik getiriyor ve tabi ki kentimizde de iyiliklerin kapısını açıyor.

“İZMİTN BİR KENT” GÖNÜLLERİ KAYNAŞTIRA

Doğduğumuz şehirler farklı ama hepimiz İzmitliyiz, İzmit ortak paydası altında buluşuyoruz. Geleneklerimiz ve göreneklerimiz farklı ama hepimiz İzmit’te nefes alıyor, evimize İzmit’te ekmek götürüyoruz. Kısacası İzmit bizleri bir araya getiren, gönüllerimizi kaynaştıran bir kent. Sizler sayesinde bizler de İzmit Belediyesi olarak kamu yararına iş birliğini geliştiriyor, demokrasinin yaygınlaşmasına katkı sağlamak için her fırsatta sizlerle iletişim köprüleri kuruyoruz.

“TÜM KOCAELİ İÇİN HİZMET VERECEK”

İşte bu nedenle İzmit Belediyesinin yeni yönetiminin en temel politikalarından biri olan katılımcılığa da katkı sunacak, sadece İzmit’teki değil, tüm Kocaeli’de faaliyet gösteren derneklerin faaliyetlerine ev sahipliği yapacak olan Dernekler Yerleşkesini sizlerle birlikte hizmete açıyoruz. Daha güzel bir İzmit için mücadele eden, bu kente sahip çıkan hemşeri derneklerimizle her türlü işbirliğine açık olduğumuzu hizmete açtığımız Dernekler Yerleşkemizden ifade etmek istiyorum. Burada gerçekten çok güzel bir alan hazırladı arkadaşlarımız sizler için. Dayanışmalarına nasıl katkı sunabiliriz diye çıktığımız bu yolda gerçekten büyük bir özveriyle çalışıldı. Bir kere, rahatlıkla kullanabileceğiniz, 1.760 metrekarelik çok geniş bir alan.

“DERNEKÇİLİK GÖNÜLLÜK, FEDAKÂRLIK İSTER”

Giriş katta bir posta kutusu ve evrak dolabı uygulaması ile sekretarya hizmeti bu yerleşkede ücretsiz bir şekilde sizin hizmetinizde olacak. Biliyoruz ki dernekçilik gönüllülük ister, özveri ister. Yeri gelir zamanınızdan fedakârlık yaparsınız yer gelir ailenizden fedakârlık yaparsınız yeri gelir paranızdan fedakârlık yaparsınız. Geldiğiniz kentlerin gelenek ve göreneklerini yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak için var gücünüzle çabalarsınız. İşte bu imkânları azalan ya da bu imkânlara ulaşmakta zorlanan derneklerimiz için burada sekretarya, posta kutusu ve evrak dolabı hizmetinizde olacak. Sizlere ulaşmak isteyen vatandaşlar bu hizmetlerle sizlerin işini kolaylaştıracak.

“EN İNCE AYRINTISINA KADAR DÜŞÜNÜLDÜ”

Derneklerimizin kullanımı için 11 dernek ofisimiz bulunuyor. Hiç yeri olmayan derneklerimiz de oradan rahatlıkla faydalanabilecek. Burada dayanışmayla dönüşümlü bir şekilde kullanabileceksiniz. Bu ofislerde yönetim kurulu toplantıları, eğitim toplantıları gibi faaliyetlerinizi gerçekleştirebileceksiniz. Ofislerin dizaynında da toplantı standartlarınızı yükseltebilmek için içerisinde her türlü ekipmanı, alet, edevat, teçhizat vs. en ince noktasına kadar düşünüldü.

“ZAMANLA İHTİYAÇ VE TALEPLERE BAKACAĞIZ”

Tabii ki zamanla ihtiyaç ve taleplere bakacağız. Belki de bu ofislerimizi arttıracağız. Kullanım biçimlerini de hep birlikte belirledikten sonra sizden alacağımız geri dönüşlerle daha fazla imkan sunmak için var gücümüzle çalışacağız. Ayrıca 10 kişilik ve 60 kişilik iki ayrı toplantı odamız bulunuyor. Bu odalarımızı da rahatlıkla ücretsiz bir şekilde tüm derneklerimiz, sivil toplum örgütlerimiz, meslek odalarımız ve hatta ihtiyaç olursa okullarımız da kullanabilecek.

“ÖZENLE DÜŞÜNÜLEREK HAYATA GEÇİRİLDİ”

Şu anda bulunduğumuz salonu önemsiyorum çünkü birçok etkinliğe ev sahipliği yapabilecek kapasiteye sahip. Yaklaşık 400 kişilik kapasitesiyle şık ve çok kullanışlı bir salon. Kentte, bu kadar ulaşılabilir bir mekânda kolay kolay bulunmayan salonlardan bir tanesi. Örneğin dernekler bir dayanışma gecesi, eğitim semineri veya kongre yapmak istiyor. İşte birçok etkinlik için burası en güzel adres. Yani, kısaca her şey siz değerli derneklerimiz için özenle düşünüldü ve hayata geçirildi.

“KAPIMIZ SONUNA KADAR AÇIK”

Dernekler Yerleşkemizde, derneklerimizin çalışmalarını rahatça yürütebilmelerini, dernek üyelerinin kendi gelenek ve kültürlerini yeni nesillere aktarabilmelerini sağlayacağız. Şehrimizin geleceğini güzelleştirebilmek adına söyleyeceği bir sözü, sunabileceği en az bir önerisi olan herkese kapımız sonuna kadar açık. Bu anlamda sizlerin katkısı bizler için çok önemli ve değerli. İzmit’e bir katma değer katacaksak hep beraber katalım istiyoruz.

“ÜYELİK VE KULLANIM PROTOKOLÜ YAPACAĞIZ”

İstiyoruz ki bu yerleşkeyle birlikte derneklerimiz daha fazla proje üretsin, daha fazla faaliyet üretsin. Burada da bizim sunabileceğimiz bir katkı varsa bu dayanışmaya beraber göğüs gerelim, yan yana duralım istiyoruz. Bir ihtiyaç veya sorunuz olduğunda STK ve Esnaf Masası adı altında arkadaşlarım ve İzmit Kent Konseyi Başkanım sizlerle iletişimde başrolde olacaklar. Bu yapıyı kullanmak isteyip bizden talep ettiğinizde sizlere kullanım şartlarını ve şekillerini sizlere izah edecekler. Çakışma ihtimaline karşı mağduriyet yaşanmaması için belli bir düzen olması gerekiyor. Bu yerleşke için bir üyelik ve kullanım protokolü yapacağız.

“BALKAN DERNEKLERİ YERLEŞKEMİZ DE HİZMETİNİZE AÇIK”

Biz daha öncesinde Balkan Dernekleri Yerleşkesi’ni hayata geçirdik. 14 Balkan derneğimizle planladığımız bir yerdi. Şu anda onun içerisinde de toplantı alanları, sergi alanları, park ve bahçe alanı ve kafeterya hizmeti var. Öncelik orada Balkan dernekleri ama bütün derneklerimizin ihtiyacı olduğunda orası da kullanım için bir alternatiftir. Bütün derneklerimize kapısı açıktır. Hafta sonları yöresel kahvaltısı var. Misafirlerini ağırlamak istediğinizde rahatlıkla orayı da kullanabilirsiniz.

“ATIL YAPILARI KAMU HİZMETİNE SUNUYORUZ”

Bir başka alternatif de Ayazma Kültür Merkezi. Yaklaşık 150 kişilik bir salon düzenledik. Orayı da birçok derneğimizin etkinliğine ev sahipliği yapacak. Az parayla çok yapmaya çalışıyor, az kaynakla çok insana dokunmaya çalışıyoruz. Öncelikli hedefimiz de bu belediyenin kamu kaynaklarını belli kişilere, zümrelere değil herkese en etkin şekilde kullandırmaya gayret ediyoruz. Atıl duran ama içinde elektriği, suyu olan bütün binaları tekrar kamu hizmetine sunmak için fonksiyon değiştiriyoruz ve diyoruz ki buyurun hep beraber kullanalım.

“29 EKİM’İ HEP BİRLİKTE KUTLAYALIM”

Bir talebimiz ve önerimiz olacak. Biz bu akşam İzmit Türkiye’dir mottosuyla yola çıktık. Bir sürü kentte göç edip gelmiş bir sürü derneğimiz var. İşte Türkiye fotoğrafı aslında. 29 Ekim Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli milli bayramlarından bir tanesi. Eğer arzu eden derneklerimiz varsa 29 Ekim’i paydaş mantığıyla sizlerle birlikte kutlamak isteriz. Kent Meydanında çeşitli etkinlikler yapacağız. Özellikle 29 Ekim günü tüm gün Kent Meydanı’nda olacağız. Kent Meydanı’nda yörelerinizin özelliklerini tanıtmak isterseniz sizlere stant önceliği vermek, etkinlik düzenleme imkânı sağlamak isteriz. Kapımız her zaman sizlere açık.

“TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Ben buradan projede emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma, müdürlerime, emekçi kardeşlerime, teknik personellere, burası için en ayrıntısına kadar çalışan herkese teşekkür etmek istiyorum. Tüm Hemşeri Derneklerimizin Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyelerine İzmit’e ve Kocaeli’ye olan tüm katkılarından ötürü de bir kez daha saygılarımı sevgilerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

EROL, “İZMİT TARİHİ BİR AKŞAM YAŞIYOR”

Projenin paydaşlarından olan İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, “Şubat ayında başka bir mekânda sizlerle iki kez bir araya geldik ve bir hedefimiz olduğunu söyledik. Sayın Fatma Kaplan Hürriyet Başkanımızın önerdiği bir mottoyla Türkiye İzmit’tir diyerek Dernekler Yerleşkesi’ni halkımızın kullanımına açtı. Bu akşam tarihi bir akşam yaşanıyor. Bu güzel yerleşkeyi bu kente kazandıran İzmit Belediye Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet’e, tüm belediye başkan yardımcılarımıza, belediye personellerine ve bu akşam burada bulunma nezaketi gösteren tüm derneklerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

20 Eki 2022 - 17:49 - Siyaset