Salı, 29 Eylül 2020
.
29
Kocaeli
.
Güncel

WHO Başkanı: Gençlerin de ölümüne neden oluyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Türkiye’de 60 yaş altı ölümlerin Avrupa’dan 4, dünyadan 9 kat fazla olduğunu açıkladı.

Tarih
WHO Başkanı: Gençlerin de ölümüne neden oluyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 3 Nisan’da Korona virüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası Türkiye’deki korona virüsü vakalarıyla ilgili detaylı bir açıklama yapmıştı. Bakan Koca 3 Nisan tarihine kadar hayatını kaybeden 425 kişinin yüzde 78,7'sini 60 yaş üstünde olduğunu açıklamıştı. Türkiye’de korona virüsü kaynaklı 60 yaş altı ölüm oranı yüzde 21.3 olarak ilk kez açıklanırken oranın yüksekliği dikkat çekti.

 

AVRUPA’DAN 4 KAT FAZLA

Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa ofisinden 2 Nisan’da yapılan açıklamada, "Kıtada ölenlerin yüzde 95’inin 60 yaş üzerinde olduğunu duyurmuştu. DSÖ Avrupa istatistiklerine göre Türkiye’de 60 yaş altı ölümler ortalamanın 4 katından fazla seyrediyor.

 

DÜNYA'DAN 9 KAT FAZLA

Bunların yanı sıra tüm dünyada ise 60 yaş altı ölümler Türkiye ile kıyasladığında tablo daha da endişe verici hale geliyor. Dünya genelinde 60 yaş altı ölüm oranı 2.3 olarak hesaplanırken bu oran Türkiye’nin 9’da 1’ine denk geliyor" denildi.

 

ARDI ARDINA UYARILAR

WHO Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, geçtiğimiz günlerde korona virüsü hakkında gençlere uyarılarda bulunmuştu. Ghebreyesus, “Bugün gençlere bir mesajım var. Siz yenilmez değilsiniz. Virüs haftalarca hastanede yatmanıza neden olabilir, hatta ölümünüze yol açabilir” ifadelerini kullanmıştı.

 

“ZATÜRRE’YE ÇEVİREBİLİR”

Gençlere uyarılarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü'nün, Yeni Görülen Hastalıklar Bölüm Başkanı Maria Van Kerkhove de “Bazı ülkelerde 30'larındaki, 40'larındaki ve 50'lerindeki insanların daha çok oranlarda yoğun bakımda olduğunu ve öldüğünü görüyoruz. Eğer hastaneye gitmeye gerektirecek kadar hasta olmasanız da, zatürre gibi hastalıklara çevirebilir” sözleriyle gençleri uyardı.

 

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE