Çarşamba, 27 Ocak 2021
.
.
Güncel

EMEP İl Başkanı Arzu Erkan fabrikalarda testi pozitif çıkan işçiler var

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Bilim Kurulu toplantısının ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında ülke genelinde riskli iller arasında İstanbul'un…

Tarih
EMEP İl Başkanı Arzu Erkan fabrikalarda testi pozitif çıkan işçiler var

Bakan Koca’nın vaka artış sayısını sosyal temasa bağlamasını eleştiren Erkan; ; “Sorarız Bakan Koca'ya bir emek kenti olan Kocaeli'de mal ve hizmet üretimi devam ederken sosyal temas nasıl azalacak?” dedi.

EMEP İl Başkanı Arzu Erkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“ÜRETİM DEVAM EDERKEN SOSYAL TEMASTAN KAÇININ DİYORLAR”

Üretimlerin devam ettirildiği sürece sosyal temastan kaçınmanın imkânsız olduğunu vurgulayan EMEP İl Başkanı Erkan; “Virüsün ülkemizde görüldüğü ilk günden itibaren, yayılımının önlenmesi için çalışması zorunlu işyerleri dışında tüm üretim ve hizmet birimlerinde üretime ara verilip, işçilerin ücretli izne çıkarılması ve yaygın test yapılması talebini görmezden gelenler, şimdi yeni bir durumla karşı karşıya kalmışız gibi ilimizdeki vakaların artışına dikkat çekiyorlar. Üstelik; bu konudaki sorumluluklarını gizlemeye çalışarak, virüsün yayılmasının nedeni yaşamak için çalışmak zorunda olan emekçilermiş gibi hala sosyal temastan kaçının, evde kalın deme aymazlığını da göstermekten geri durmuyorlar"

 

“PATRONLAR KAZANSIN DİYE İŞÇİLER EZİLİYOR”

 “Sayın Bakan; bu tablo sizin ve Hükümetinizin tercihinin sonucu. Siz ve Hükümetiniz 'Her koşul ve şart altında üretim devam edecek' dediğiniz için bu kentte işçiler ve aileleri yaşam savaşı veriyor. Siz, işçiler ve ailelerinin sağlıklı bir yaşam hakkını değil bir avuç patronun karını güvence altına almayı tercih ettiğiniz için bu kentte her gün işçiler ve aileleri hastalanıyor. Bu kentin fabrikalarında sırf patronlar kazansın diye çarklar dönmeye devam ederken, o çarkların altında işçiler ve aileleri eziliyor.

 

“FABRİKALARDA TESTİ POZİTİF ÇIKAN İŞÇİLER VAR”

Partimiz; Emek Partisi işçilerin partisidir. Partimizin il ve ilçe örgütlerine fabrikalardan, işyerlerinden, işçilerden gelen bilgiler bu kentin emekçilerinin nasıl bir risk altında olduğunu, virüsün fabrikalarda nasıl yayıldığını bütün çıplaklığı ile ortaya koyuyor. Partimiz defalarca kez bu konuda açıklamalar yapmış, hangi fabrikada Kovid-19 testi pozitif olan işçiler olduğunu açıklamış, Hükümeti, Sağlık Bakanlığı'nı ve ilimiz mülki amirini uyararak yayılımın engellenmesi için zorunlu işyerleri dışında üretime ara verilmesinin, işçilerin ücretli izne çıkarılmasının elzem olduğunu ifade etmiştir. Geldiğimiz noktada bu konuda adım atılmaması nedeniyle tablo daha da ağırlaşmıştır. Partimizin fabrikalardan edindiği bilgiler ışığında; bugün ilimizde en az 17 fabrikada, 67 işçide Kovid-19 testi pozitiftir. Bu tablo; ilimizdeki işçilerin ve ailelerinin, bütün bir kent halkının nasıl bir riskle karşı karşıya kaldığının kanıtıdır.

 

“ÜRETİME DERHAL ARA VERİLMELİ”

Üstelik Covid-19 vakaları tespit edilmesine rağmen bu fabrikalardan 9'unda hala üretim devam etmektedir. Bu fabrikaların patronları, bu fabrikalarda testi pozitif çıkan işçiler olduğu bilinmesine rağmen bu fabrikalarda üretimin devam etmesine göz yuman Sağlık Bakanlığından, mülki amirliğe, İl Sağlık Müdürlüğüne kadar tüm yetkililer gelişebilecek tüm olumsuzluklardan birinci derecede sorumludur. Emek Partisi olarak çağrımızı bir kez daha yineliyoruz. İşçilerin ve ailelerinin sağlığı patronların insafına bırakılamaz. Çalışması zorunlu işyerleri dışında tüm işyerlerinde üretime ara verilmeli, işçiler ücretli izinli sayılmalıdır. Yaygın test yapılmalı, sağlık hakkı kamusal bir hak olarak tüm yurttaşlara parasız, eşit ve nitelikli bir şekilde verilmelidir.

 

"İlimizde; Covid-19 tespit edilen fabrikalar, testi pozitif çıkan işçi sayısı ve üretime devam edip, etmeme durumu şu şekildedir:

 

FORD OTOSAN VAKA SAYISI: Ford Otosan, üretime 27 Nisan'a kadar ara verilmiş olup, 5 işçinin testi pozitiftir.

 

GÖLCÜK ASKERİ TERSANESİ VAKA SAYISI: Gölcük Askeri Tersanesi, 6 işçinin testi pozitiftir, üretim yarıya yarıya dönüşümlü devam ediyor.

 SUMURİKO HOSE VAKA SAYISI: Sumuriko Hose, 1 işçinin testi pozitif fabrikada 1 Nisan'da üretime ara verildi.

ARÇELİK LG VAKA SAYISI: Arçelik LG 1 işçinin testi pozitif, fabrikada üretim devam ediyor.

ARÇELİK ÇAYIROVA FABRİKASI VAKA SAYISI: Arçelik Çayırova Fabrikası 4 işçinin testi pozitif, fabrikada üretim devam ediyor.

 TÜPRAŞ VAKA SAYISI:  TÜPRAŞ'ta faaliyet gösteren taşeron şirket Tekfen'de 1 işçinin testi pozitif, üretim devam ediyor.

POSCO VAKA SAYISI POSCO:  1 işçinin testi pozitif, üretim devam ediyor.

SARKUYSAN VAKA SAYISI: Sarkuysan, 12 işçinin testi pozitif, işçiler sendikaları Birleşik Metal'le 14 gün süreyle çalışmaktan kaçınma hakkını kullandı.

İNFORM VAKA SAYISI: İnform, 14 işçinin testi pozitif, üretim devam ediyor. DYO VAKA SAYISI DYO, 1 işçinin testi pozitif, üretime ara verildi.

 MAKİNE TAKIM VAKA SAYISI: Makine Takım, 1 işçinin testi pozitif, işçiler sendikaları Birleşik Metal'le çalışmaktan kaçınma hakkını kullandı.

CAVO VAKA SAYISI: Cavo, 1 işçinin testi pozitif, işçiler sendikaları Birleşik Metal'le çalışmaktan kaçınma hakkını kullandı.

FONTANA VAKA SAYISI: Fontana, 1 işçinin testi pozitif, işçiler sendikaları Birleşik Metal'le çalışmaktan kaçınma hakkını kullandı.

ALBA VAKA SAYISI: 1 işçinin testi pozitif, fabrikada 6-12 Nisan tarihleri arasında üretime ara verildi.

 DİLER DEMİR ÇELİK VAKA SAYISI: Diler Demir Çelik, 13 işçinin testi pozitif, fabrikada üretime devam ediliyor.

KOTO GEBZE DEPOSU VAKA SAYISI: Koton'un Gebze deposu, 3 işçinin testi pozitif, üretime devam ediliyor.

ÇOLAKOĞLU LİMANI VAKA SAYISI: Çolakoğlu limanı, 1 işçinin testi pozitif, üretim devam ediyor.”

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE