Pazartesi, 30 Kasım 2020
.
29
Kocaeli
.
Güncel

Ali Karadeniz: Taşımacı esnaf en sonunda duyuldu

Körfez Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Karadeniz, Covid-19 salgını nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan ve ödemelerinde çaresiz kalan taşıyıcı esnafa yönelik iyileştirme ve ertelemeler nedeniyle…

Tarih
Ali Karadeniz: Taşımacı esnaf en sonunda duyuldu

Körfez Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Karadeniz, Covid-19 salgını nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan ve ödemelerinde çaresiz kalan taşıyıcı esnafa yönelik iyileştirme ve ertelemeler nedeniyle teşekkür etti.

 

“ESNAF EVE EKMEK GÖTÜREMEZ HALE GELMİŞTİR”

Karadeniz, Covid-19 salgını nedeniyle zaten sıkıntılı günler yaşayan esnafın daha da zor duruma düştüğünü, küresel tehdit sonrasında da işsizlikler nedeniyle de çaresiz hale geldiklerini belirterek; “Alınan sağlık tedbirleri ve önlemler sonrasında etkilenen kesimlerin başında ekmeğini alın teriyle kazanan taşımacı esnafı gelmiştir. Okulların tatil edilmesi, turizmde rezervasyonların durması, işçi servislerinin azalmasıyla bu alanda ki taşıyıcı esnaf SGK primlerini, vergilerini, borçlarını, kredilerini ödeyemez hale gelmiştir. Toplu taşıma yapan otobüs ve minibüs esnafı yolcu sayısının yüzde 60 oranında azalmasıyla, nakliye hizmeti yapan yük taşıyan esnaf işlerin azalmasıyla eve ekmek götüremez hale gelmiştir. Bir yandan gelirin azalması, diğer yandan faturalar, kredi ve vergiler esnafımızı nefes alamaz hale getirmişti. Ülke olarak birlik ve beraberlik içinde bulunmamız gerektiği dönemde şartların ağırlaşmasıyla esnafımız adına ilgili bakanlık ve kuruluşlardan biz dizi taleplerimiz olmuştu” dedi.

 

“TALEPLERİMİZ GEREKLİ YANITI ALDI”

Karadeniz açıklamasının devamında seslerinin duyulduğunu ifade ederek, “SGK primleri ve vergi borçlarının ertelenmesi, kamu bankalarına olan kredi borçlarının ertelenmesi, trafik ve idari cezaların ertelenmesi, belediyeye ödenen ruhsat, vize, su, işgaliyelerin ertelenmesi, esnafa 6 ay faizsiz kredi sağlanması, beyanname süresini uzatılması taleplerimizin bazılarıydı. Yine esnafımıza kendilerini korumaları için dezenfektan malzeme temini de isteklerimiz içindeydi. Taleplerimiz gerekli yanıtı aldı ve vergi, ceza, beyanname verme, banka ödemeleri gibi konularda faizsiz erteleme haberleri geldi.” dedi.

 

“SESİMİZİ DUYAN KURULUŞLARA TEŞEKKÜR EDERİZ”

Son olarak, ilgili bakanlık, kurum ve kuruluşlara teşekkür eden Karadeniz; “Esnafımızın yapılacak olan nakdi yardım ödemelerinde listeye alınmaları, taşımalı eğitim sisteminde yer alan esnafa ödemelerin yapılacağının duyurulması sevindirici olmuştur. Büyükşehir belediyesine ödenmesi gereken, belge ücreti, harçlar, hat bedelleri, ruhsat ve kira bedellerinin tahsili yoluna gidilmeyeceği de öğrenilmiştir. KDV ve vergi muafiyeti, esnafın yanında çalıştırdığı personelin SGK ve Bağ-kur primlerinin devlet tarafından ödeneceği, sicil affı, araç muayene sürelerinin uzatılması da taleplerimiz arasında yer almış ve sesimizi duyan ve duyacak olan ilgili bakanlık ve kuruluşlara teşekkür ederiz” dedi.

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE