Cumartesi, 03 Aralık 2022
.
.
Burcay KARATAŞ

ÇOCUKLARDA ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ

Özgüven, tüm insanlar için temel ve çok önemli bir duygusal gerekliliktir. Özgüven; değişmeyen, durağan bir durum ya da duygu hali değildir. Her insanın kendine güvendiği, güvenmediği durumlar olabilir.

 Özgüvenin gelişiminde özellikle çocukluk döneminin ilk yıllarında (3-4 yaş) anne –baba tutumları, yetiştirme biçimi, bireyin kendisi hakkındaki duygularının oluşumunda ve özgüvenin derecesinde oldukça önemli. Daha sonra arkadaş ve sosyal çevreden aldığı tepkiler de önemli bir rol oynuyor. Çocuk çevresinden aldığı tepkiler doğrultusunda kendine ilişkin olumlu ya da olumsuz bir benlik algısı ediniyor.
Aile içinde sevildiğini, değerli bulunduğunu hisseden bir çocuk, çevreden gelecek olumsuz tepkilerden pek fazla etkilenmeyecek, etkilense bile çok kısa sürede bunu atlatacaktır. En temel nedenlerden birisi ise ebeveynler. Ebeveynlerden biri ya da her ikisi, aşırı derecede eleştirel ve yüksek beklentili, mükemmeliyetçi ise ya da aşırı korumacı ve bağımsızlığı engelleyiciyse, çocuğun kendine ilişkin duygu ve yargısı; yeteneksiz, yetersiz olduğu oluyor. Ebeveynler, aşırı korumacı tavırlarıyla çocuklarını koruduklarını, onlara iyilik ettiklerini düşünüyorlar. Çocuğunu aşırı sevgi ve ilgiye boğan, zorluk yaşamasın diye her şeyi kendisi yapan ve fazlaca kontrol eden ebeveyn tutumu; sorumluluk alamayan, anne-babaya bağımlı, problem çözme becerisi, özetle özgüveni gelişmemiş çocuklar oluşturuyor. Oysa ebeveynler, çocuğun girişimlerini destekler, gelişimini alkışlar, hata yaptığında doğrusunu bulmasına yardımcı olur, onu her haliyle sevmeye ve kabullenmeye devam ederlerse çocuk da kendini kabul etmeyi, sevmeyi ve kendine güvenmeyi öğrenir. Öncelikle aileler çocukların da özgüven eksikliği hissettiğinde, bir çocuk psikoloğuna başvurmaları oldukça önemli.
Özgüven Eksikliği Belirtileri Neler?
- Anne ve babaya bağımlı olmak
- Utangaçlık ve içe kapanıklık
- Yeni aktivitelere girmekte isteksiz olmak
- Başka çocuklarla kaynaşmakta sıkıntı çekmek
- Yeni durumlarla karşılaştığında, ürkek davranmak, uyum sağlayamamak
- Davranışların tutuk olması.
Neler Yapabilirsiniz?
-Evdeki herkesin birbirine güvendiği bir ortam oluşturulmalı. Güvenli bir ortamda yetişen çocuk duygu, düşünce, sevgi , başarı ya da başarısızlığını, hayal kırıklıklarını aile fertleriyle rahatça paylaşabiliyor.
Bu onun özgüvenin gelişmesini sağlar.
-Onunla ilgili duygularınızda açık olmalısınız. Sevginizin onun başarı ya da başarısızlığına bağlı olmadığını varlığının sizin için ne derece önemli olduğunu ve ne olursa olsun onu daima seveceğinizi ona hissettirmelisiniz.
-Zayıf yanlarını görmezlikten gelmeyin, dürüst olun ancak onları eleştirirken tüm kişiliğine yaymayın.
-Davranışlarınızla ona model olmalısınız.
-Birlikte vakit geçirin.
Unutmayın nasıl yetiştirirseniz öyle yeşertirsiniz.

Yazar İçeriğini Paylaşın :

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE